Aplikacje mobilne to programy opracowane przez programistów w celu wykonania jednego lub większej liczby zadań. W praktyce niektóre badania szacują, że w 2022 r. zostanie pobranych 258 miliardów aplikacji. To sprawia, że sektor ten jest dynamicznie rozwijającym się rynkiem, na który wielu chce wejść. Zaprojektowanie aplikacji mobilnej wiąże się jednak z pewnymi kosztami, które warto zaplanować. Poznaj kilka czynników wpływających na tę cenę.
Twórcy
ile kosztuje aplikacja mobilnazadzwoń do specjalisty zamiast iść sam. Deweloperzy lub agencje deweloperskie oferują stawki godzinowe za swoje usługi. W zależności od tego, ile czasu zajmie opracowanie Twojej aplikacji, będziesz musiał zapłacić określoną kwotę. Im bardziej prestiżowa agencja, z którą się skontaktujesz, tym wyższe stawki.
Jest to jednak warunek niezbędny, jeśli chcesz uzyskać tzw aplikację spełniającą Twoje potrzeby. Każde zastosowanie ma swoją specyfikę i wymaga precyzyjnych prac projektowych. Będziesz zatem musiał skupić się na umiejętnościach, które przyniosą Ci przekonujące rezultaty.
Rodzaj aplikacji
Kolejne kryterium, które określa koszt Twojej aplikacji jest w jego typie. Każda aplikacja ma swoją specyfikę, jednak głównym źródłem kategoryzacji jest rodzaj aplikacji mobilnej. Istnieje kilka. Są to między innymi:
- aplikacje rozrywkowe (gry, muzyka, filmy, zdjęcia itp.),
- aplikacje wspierające (budzik, pogoda, sport, rozwój osobisty itp.),
- wnioski o dostawę towarów i usług (e-commerce, dostawa, rezerwacje itp.),
- aplikacje dedykowane nowościom.
Każdy z nich wymaga specyficznej konstrukcji, aby skutecznie spełniać swoją rolę. W zależności od celu aplikacji może być to również wymagane zintegrować inne usługi co zmieni jego cenę. Jeśli zdecydujesz się na aplikację opartą na stronie internetowej lub dostępną za pośrednictwem sieci społecznościowej, możesz zaoszczędzić pieniądze. Z drugiej strony tracisz możliwość posiadania bazy danych specyficznej dla Twojej firmy i użytecznej dla Ciebie. Ponadto, w zależności od systemu operacyjnego Twojej aplikacji (Android, iOS lub Windows), będzie ona miała pewien poziom kompatybilności. Ograniczanie lub rozszerzanie go będzie systematycznie zwiększać koszt projektu.
Funkcje i jakość projektu
Funkcjonalność aplikacji decyduje o jej użyteczności, ale także o jej cenie. Aplikacja posiadająca odpowiednie funkcje jest tak naprawdę niemal całkowicie niezależna. Niektóre funkcje umożliwiają nawet wykonywanie skomplikowanych zadań. Wychodzą wówczas naprzeciw potrzebom użytkownika, co skłania go do częstego korzystania z aplikacji. Jednak im więcej funkcji planujesz dla swojej aplikacji, tym wyższy jest jej koszt. Dodatkowo, ponieważ nie wszystkie funkcje mają ten sam zakres, niektóre, bardziej złożone, są droższe. Tak naprawdę, aby zaoszczędzić pieniądze, skup się tylko na przydatnych i kompletnych funkcjach swojej aplikacji.
Kiedy już wybierzesz wszystkie elementy swojej aplikacji, będzie ona potrzebowała unikalnego projektu. Ponownie koszt może się różnić w zależności od jakości konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że atrakcyjna i „responsywna” platforma jest bardziej doceniana w doświadczeniu użytkownika. Dlatego zalecamy zwrócić się o poradę do specjalisty aby zaoszczędzić pieniądze bez zmiany jakości aplikacji.