W obliczu problemów z importem lub synchronizacją danych programiści musieli szukać sposobu na umożliwienie wzajemnej komunikacji oprogramowania. Jednym z wymyślonych rozwiązań jest API, czyli interfejs programistyczny. Oto przegląd tej drogiej programistom technologii.
Interfejs API lub interfejs programowania aplikacji
Szczegółowo na kursach informatyki interfejs API odnosi się do interfejsu programowania aplikacji. Rozwiązuje konkretne problemy dla konkretnych użytkowników końcowych. Niezależnie od tego, czy jest to ogół społeczeństwa, czy zamknięty krąg, interfejs API umożliwia oprogramowaniu komunikację i wzajemną interakcję. Wymieniają dane, a ich usługi stają się wręcz komplementarne. Dla użytkownika API definiuje się także jako zestaw funkcjonalności oferujących możliwość formułowania konkretnych żądań.
Jak działają te interfejsy
Celem interfejsu API jest zapewnienie dostępu do danych lub funkcjonalności zlokalizowanych zdalnie. Użytkownik nie ma aplikacji na swoim terminalu, ale interfejs programistyczny prowadzi go do odpowiedniego polecenia. Komunikacja ta staje się możliwa dzięki uniwersalnemu językowi komputerowemu. Umożliwia żądanie działań lub posiadanie plików. System opiera się na scentralizowanym serwerze.
Możliwe są różne konfiguracje
Interfejsy programowania aplikacji tworzą dużą rodzinę z wieloma konsekwencjami. To powiedziawszy, istnieją 3 kategorie, które je oddzielają. Otwarte API jest dostępne dla każdego, kto wie, jak to zrobić. Następnie istnieje API partnera, które żąda licencji od wydawcy lub określonych praw. W pełni prywatna forma interfejsu programowania aplikacji jest również powszechnie stosowana w firmach na potrzeby wewnętrzne.
Powody, dla których warto rozwijać więcej interfejsów API
Interfejs API pozwala firmie mieć większą funkcjonalność na swojej stronie internetowej lub dedykowanej aplikacji. Interfejs ten może być również wykorzystywany wewnętrznie, zwłaszcza w firmach, które zarządzają dużą bazą danych zawierającą różne formaty plików. W obu przypadkach do treści i zamówień mają dostęp osoby trzecie. Programiści pozwalają oprogramowaniu na komplementarność.
Technologia wykorzystywana już na co dzień
Internetowe kampanie reklamowe wymagają API. Dobrze znany przykład: Google AdWords wykorzystuje ten interfejs do reklam kierowanych. Systemy operacyjne, takie jak Windows, Mac OS lub serwery aplikacji, takie jak Apache, również powszechnie korzystają z tej komunikacji między oprogramowaniem. Następnie pojawiają się rozwiązania SaaS Cloud od Salesforce czy Microsoft Office 365. To dzięki API mapy typu Maps można integrować z witrynami firm trzecich.
Dwie odmiany tego wynalazku
Prosty protokół dostępu do obiektów (SOAP) to najstarsza forma interfejsu API. Umożliwia transmisję danych, ale zwykle ustępuje miejsca nowszej konfiguracji. Interfejsy programowania aplikacji REST są popularne wśród wydawców oprogramowania ze względu na ich elastyczność. Kategoria Reprezentacyjnego Transferu Państwa pojawiła się dzięki większej otwartości. Co jeszcze ważniejsze, od pewnego czasu pałeczkę przejmują także interfejsy API Restful.