Otwarcie na rynek międzynarodowy to marzenie wielu liderów biznesu. Jednak wyprawa na nieznane terytorium zawsze naraża przedsiębiorców na niezliczone niebezpieczeństwa. Na przykład wahania kursów walut mogą poważnie wpłynąć na marże firmy. Te zagrożenia związane z globalnym rynkiem pieniężnym są powszechnie znane jako ryzyko walutowe. Ale czy koniecznie musimy się przed tym chronić? To pytanie powinno sobie zadać wiele podmiotów gospodarczych, szczególnie tych zajmujących się importem-eksportem.
ryzyko kursowe: co to jest?
Ryzyko walutowe dotyczy wszelkich transakcji wymagających od przedsiębiorstwa przewalutowania określonej kwoty na walutę obcą. Ponieważ ceny walut stale się zmieniają, firma nie zapłaci tej samej kwoty dzisiaj ani za dwa tygodnie za jakikolwiek zakup.
Weźmy przykład menadżera biznesowego, który decyduje się na import z Wielkiej Brytanii sprzętu przemysłowego o wartości 10 000 funtów. Jeśli dzisiaj 1 funt zostanie wymieniony na 1,17 euro. Aby kupić ten sprzęt, firma będzie musiała zebrać 11 700 euro. Załóżmy, że płatność zostanie dokonana dopiero w ciągu 3 miesięcy i że wartość funta szterlinga wzrasta tak, że jedna jednostka monetarna jest warta 1,23 euro. Po 3 miesiącach sprzęt będzie ostatecznie kosztować 12 300 euro, co oznacza wzrost o 600 euro. I odwrotnie, jeśli funt szterling straci na wartości, kupujący zaoszczędzi pieniądze.
Różnice te mogą mieć ogromny wpływ na wyniki firmy, zwłaszcza jeśli regularnie kupuje lub sprzedaje produkty, których wartość również stale się zmienia. Chcielibyśmy poruszyć przede wszystkim sprawę surowców, które obecnie odnotowują gwałtowny wzrost cen. Tutaj ryzyko jest podwójne. Z jednej strony powinniśmy przewidywać ewolucję cen surowców, z drugiej zaś starać się kontrolować ceny walut. Zarządzanie ryzykiem kursowym będzie zatem kluczowe dla eksporterów.
Po co zarządzać ryzykiem walutowym?
Źle zarządzane ryzyko kursowe nie tylko zwiększa cenę produktów kupowanych na rynku międzynarodowym. Wpłynie to również na marże uzyskiwane ze sprzedaży. Co ostatecznie odsunie Cię od Twoich celów. Straty poniesione na skutek wahań cen walut zaburzą prognozy. Jeśli nic nie zostanie zrobione, menedżer będzie musiał zarządzać firmą od razu. Takie podejście narazi zakład na powtarzające się problemy z przepływem środków pieniężnych.
Ryzyko walutowe można również postrzegać jako szansę, którą należy wykorzystać. Wybierając odpowiedni moment na zbudowanie rezerwy walutowej, operator będzie mógł czerpać zyski ze swoich operacji walutowych. Trudno jednak wejść na tę ścieżkę bez narażania się na zwiększone ryzyko.
Ryzyko walutowe: jak nim zarządzać?
Zarządzanie ryzykiem walutowym polega po prostu na uświadomieniu sobie wpływu zmienności cen walut na swoje obroty i próbie jego przewidywania. Można rozważyć wiele strategii mających na celu maksymalne ograniczenie utraty marży ponoszonej przez markę. W tym celu firma może po prostu zgromadzić rezerwę walutową na dedykowanym rachunku bankowym. To najpopularniejsze rozwiązanie, a zarazem najbardziej naturalne. Dlatego mówimy o naturalnym kryciu.
Firmy mogą także polegać na konkretnych instrumentach finansowych oferowanych przez banki. Będziemy przytaczać głównie umowy na czas określony lub kontrakty forward. Te ostatnie umożliwiają zabezpieczenie ryzyka poprzez zamrożenie kursu walutowego. Jednak nie wszystkie te formuły są dostępne dla przedsiębiorstw. Ponadto warunki oferowane przez instytucje bankowe różnią się nieznacznie w zależności od ich klientów.
Kilka wskazówek dotyczących zarządzania ryzykiem walutowym
Każde narzędzie zarządzania ryzykiem walutowym opiera się na ciągłym monitorowaniu operacji realizowanych za granicą. W epoce cyfrowej liderzy biznesu są zainteresowani wyposażeniem się w narzędzia analityki biznesowej. Ten ostatni będzie analizował zarówno przepływy spółki, jak i ewolucję cen walut. Ta uważna i ciągła analiza pozwoli im zidentyfikować sygnały. Dzięki temu automatycznie wskażą odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż walut obcych.
Niezależnie od tego, strategia przyjęta przez spółkę będzie w głównej mierze zależała od poziomu jej awersji do ryzyka. Marka może zdecydować się na pełne pokrycie swoich marż lub na częściowe pokrycie w nadziei na osiągnięcie pewnego zysku. Aby dokonać korekty stawek, menedżerowie muszą przeprowadzać wiele badań diagnostycznych przez cały rok. Spróbujemy wówczas oszacować straty poniesione w wyniku spadku cen.
W przypadku tych, którzy mają trudności z wdrożeniem narzędzia do zarządzania ryzykiem surowcowym, wielu specjalistycznych doradców nie waha się podzielić swoją wiedzą. Dzięki swojej wiedzy liderzy biznesu będą mogli zabezpieczyć się przed stratami poniesionymi w wyniku wahań cen na rynku globalnym.