apache cassandra

Definicja: Apache Cassandra

Nie dajcie się zwieść, Apache Cassandra nie jest indiańską księżniczką. Co więcej, imię pochodzi z mitologii greckiej. Jest to oprogramowanie open source przeznaczone do zarządzania bazami danych. Byłby to nawet jeden z najpotężniejszych obecnie dostępnych programów typu DBMS. Ten artykuł sugeruje, że możesz dowiedzieć się więcej.

Apache Cassandra, potężny system baz danych

Zaprojektowany do obsługi dużych woluminów, Apache Cassandra jest przedstawiany jako rozproszony system baz danych. Jest to rozwiązanie typu open source, wystarczająco potężne, aby zarządzać witrynami w skali globalnej. Dzięki temu oprogramowaniu dane są rozproszone na kilku serwerach, ale pozostają wykorzystywane spójnie. Jego architektura została zaprojektowana tak, aby poradzić sobie z nagłym wzrostem ilości przechowywanych plików. Są zorganizowane w klastry i węzły. Zapewnia im to większą dostępność niż w przypadku innych rozwiązań.

Oto główne cechy Apache Cassandra:

  • Ta baza danych ma konfigurację kolumnową.
  • Jest szczególnie spójny i tolerancyjny wobec aktualizacji.
  • To rozwiązanie typu open source istnieje w jeszcze bardziej stabilnej wersji korporacyjnej.
  • Model architektoniczny wzorowany jest na Google Bigtable.
  • Jego rozproszona konstrukcja jest inspirowana Amazon Dynamo.

Rozwiązanie open source oparte na NoSQL

Aby lepiej zrozumieć działanie Apache Cassandra, musisz poznać bazę danych NoSQL. Jest to silnik przetwarzania danych. Jest przeznaczony głównie do treści, których nie można zapisać w formacie tabelarycznym. Innymi słowy, pliki, którymi nie można zarządzać za pomocą relacyjnych systemów DBMS, są „śmietankowe” za pomocą systemu NoSQL. Apache Cassandra jest dumnym przedstawicielem tego alternatywnego rozwiązania powszechnie stosowanego w serwisach i sklepach internetowych.

Dzięki bazom danych NoSQL przetwarzanie fenomenalnej ilości danych staje się łatwe. Można je nawet łatwo odtworzyć. Brak diagramu to także kolejna ważna zaleta. Ze swojej strony Apache Cassandra można dowolnie rozszerzać, a przechowywane pliki są dostępne dla prawie każdego. Struktura jest mniej złożona niż w przypadku istniejących technologii danych. Zapewnia to znaczną prędkość przetwarzania.

Dobre powody, aby przyjąć ten system

Cassandra była piękną księżniczką trojańską. Miała także dar prorokowania. Co czyniło ją nieodpartą w oczach wpływowych swoich czasów. Zakochał się w niej Apollo, sam bóg piękna. Analogicznie system baz danych Apache Cassandra przyciągnął największe grupy w świecie sieci. Technologia ta jest wdrażana przez Netflix, Twitter, Ebay i Facebook. Co więcej, ten program komputerowy został opracowany przez dwóch współpracowników Marka Zuckerberga w 2007 roku.

Najpotężniejsze kalifornijskie firmy mają swoje powody, aby zaufać Apache Cassandra. Ten ostatni może obsługiwać wszystkie struktury i formaty danych. Z łatwością radzi sobie ze zmianami dynamicznymi. Jego skalowalna architektura z węzłami zapewnia niezwykle szybki czas reakcji. W tym systemie możliwa jest replikacja treści. Użytkownik może łatwo zapisać dane na kilku hostach. Co zapewnia dużą niezawodność. W przypadku awarii naprawa jest przeprowadzana bez wpływu na ogólne działanie.

DBMS rozwijany od 15 lat

2007 : Lakshman i Malik, dwaj inżynierowie z Facebooka szukali rozwiązania umożliwiającego efektywne zarządzanie milionami profili.

A lire également  Definicja SOC (Centrum Operacji Bezpieczeństwa)

2008 : Cassandra rozpoczęła służbę w lipcu 2008 r. Szef wiodącej firmy z branży mediów społecznościowych uczynił ją technologią otwartą dla wszystkich.

2009 : Stworzono inkubator Apache, aby umożliwić programistom ze wszystkich środowisk przyczynianie się do rozwoju NoSQL.

2010 : opublikowano wersję wysokiego poziomu. Skierowany jest głównie do profesjonalistów, w tym przypadku do najpopularniejszych serwisów.

2021 : Fundacja Apache Software Foundation w dalszym ciągu zarządza ewolucją oprogramowania open source. Cassandra oferuje tylko najnowszą aktualizację dla każdego pliku, który hostuje.

Prosta, ale skuteczna architektura

Mówienie o architekturze Apache Cassandra przypomina szczegółowe omawianie działania komputerów. Dla uproszczenia warto byłoby wspomnieć o kilku kluczowych pojęciach związanych z działaniem tego systemu bazodanowego:

  • Klaster: Cassandra NoSQL opiera się na zestawie kilku centrów danych.
  • Centrum danych: każde centrum danych przechowuje złożone węzły komputerowe.
  • Dziennik zatwierdzeń: metoda odporna na awarie polega na zapisywaniu w dzienniku.
  • Bufor: Cassandra używa aktywnego Memtable.
  • SSTable: jest to niezmienny system tworzenia kopii zapasowych na dysku.
  • Filtr Blooma: algorytm szybko testujący element.
  • CQL: język zapytań umożliwiający użytkownikom końcowym interakcję z systemem DBMS.

Alternatywne rozwiązanie sprawdzone w różnych sytuacjach

Netflix jest jak dotąd jednym z największych fanów Apache Cassandra. Platforma strumieniowego przesyłania filmów używa go wyłącznie do tworzenia kopii zapasowych milionów plików. Gigant rozrywki również stawia na serwery AWS, aby zapewnić bezpieczeństwo. Pamięć podręczna danych umożliwia udostępnianie treści z wyjątkową szybkością przesyłania. Jest to jeden z niewielu systemów, który nie ma opóźnień podczas ciągłego dodawania nowych plików. Przyczyną są węzły liniowe.

Podobnie jak wszystkie systemy NoSQL, Cassandra bez problemu obsługuje aplikacje Hadoop. W związku z tym wiele firm zajmujących się telefonią i komunikatorami internetowymi również podjęło ten krok. Istnieją również dostawcy Internetu Rzeczy. Zarządzanie podłączonym sprzętem staje się prostsze dzięki odpowiedniemu rozwiązaniu. Specjaliści z zakresu automatyki domowej i producenci samochodów, a także producenci sprzętu AGD doceniają jego szybkość.

Oprogramowanie typu open source przeznaczone dla określonej grupy odbiorców zawodowych

Znajomość Apache Cassandry to jedno. Właściwie nauczenie się, jak z niego korzystać, to co innego. Rzeczywiście, to rozwiązanie IT typu open source pozostaje przede wszystkim przedmiotem dyskusji wśród „geeków”. Mogą być tym zainteresowani koderzy na każdym poziomie. Mogłyby nawet przyczynić się do ulepszenia systemu. To powiedziawszy fundacja, która nim zarządza, chce przede wszystkim udostępnić go profesjonalistom. Są to w szczególności:

  • Kierownicy projektów IT poszukujący DBMS
  • Analityk danych odpowiedzialny za analizę przepływów i poprawę interakcji z użytkownikami Internetu.
  • Twórcy aplikacji rozrywkowych i zwiększających produktywność.
  • Profesjonalni testerzy, którzy zajmują się znalezieniem usterek w witrynie lub serwerze.

Studenci pragnący kariery w IT lub NICT

Osoba, która w swoim CV wspomni, że jest mistrzem Apache Cassandra, zwróci na siebie uwagę rekruterów. Jest to ogromna zaleta dla osób aplikujących do firmy usługowej lub zajmującej się sprzedażą internetową. Ci, którzy chcą kontynuować karierę w nowych technologiach informacyjno-komunikacyjnych, również skorzystają z posiadania podstawowej wiedzy. Obecnie świat kręci się wokół Big Data i Hadoop. Znajomość działania NoSQL byłaby minimum.

Konkretnie, dobra znajomość systemu Apache Cassandra pozwala dołączyć do zespołu technicznego firm zajmujących się wideo online, gazet cyfrowych, zakładów przetwarzania obrazu, firmy zajmującej się danymi satelitarnymi (GPS). Osoby chcące rozpocząć przygodę z Internetem Rzeczy lub automatyką domową będą musiały także odbyć kilkugodzinny kurs z narzędzia NoSQL. To całkiem szwajcarski scyzoryk, którego bardzo dobrze byłoby nauczyć się posługiwać.