illustration de kubernetes

Definicja: Kubernetes

Prawdziwego przewodnika Kubernetesa nie trzeba już przedstawiać programistom zaznajomionym z ekosystemem Lunix. Ta platforma open source, pierwotnie stworzona przez Google, jest zarządzana przez Cloud Native Computing Foundation (CNCF) od 2014 roku. W ciągu piętnastu lat istnienia to narzędzie do koordynacji kontenerów aplikacji w systemie Lunix ułatwiło zadanie tysiącom programistów. Odkryj więcej szczegółów na temat K8S lub Kube w kolejnych wierszach.

Kubernetes zarządza kontenerami aplikacji

Rozszerzalny według potrzeb Kubernetes to ekosystem bliski twórcom aplikacji. Ułatwia kodowanie projektów dzięki skonteneryzowanej usłudze. Jest niezbędnym narzędziem do pisania konfiguracji deklaratywnej, ale także do automatyzacji. Użytkownicy mają swobodny dostęp do wsparcia, bibliotek i wszystkiego, czego potrzebują do opracowania aplikacji. Fundacja CNCF ściśle współpracuje z wydawcami systemów operacyjnych typu open source. Od czasu uruchomienia Kubernetes Google wspiera kreatywność w społeczności osób wspierających K8S. Firma Mountain View zachęca do najlepszych pomysłów, aby uczynić platformę jeszcze bardziej produktywną.

Biorąc pod uwagę jego funkcje, Kubernetes uważa się za platformę kontenerową. Jest to centrum wymiany mikrousług. Co więcej, jego cechy plasują go wśród dostępnych obecnie przenośnych narzędzi chmurowych. Jego użytkownicy korzystają z orkiestratora, który wyróżnia się na tle innych.

  • Kube pozwala na prowadzenie prac związanych z kodowaniem w wirtualnych kontenerach aplikacji.
  • Ten ekosystem zachęca do oszczędnego wydawania zasobów maszynowych.
  • K8S pomaga również w tworzeniu sieci aplikacji.
  • Jego rolą jest także zapewnienie infrastruktury zapasowej dla obciążeń użytkowników.
  • Jako usługa, model biznesowy Kube przybliża go do platform usług online (PaaS).
  • Jego elastyczność pozwala na wykorzystanie go w narzędziach takich jak Usługi (IaaS)
  • W ciągu około piętnastu lat jej przenośność uczyniła tę platformę open source konkurencją dla profesjonalistów dla tradycyjnych dostawców w chmurze.

Co odróżnia to narzędzie programistyczne od innych

Bywalcy Kubernetesa są zachwyceni jego wieloma funkcjami. Odkrywają, że otwarta platforma jest stale wzbogacana o nowe pomysły. Te ostatnie przyczyniają się do rozwoju aplikacji. Znaleziska i inne aktualizacje sprawiają, że tworzenie programu cyfrowego jest znacznie prostsze, ale szybsze. Użytkownikowi od początku przysługuje domyślna konfiguracja uwzględniająca specyfikę kontenerów aplikacji. Kolejną cechą szczególną jest automatyzacja.

Posiadanie izolowanego i niezależnego ekosystemu na bazie systemu operacyjnego umożliwia efektywne zarządzanie projektami rozwoju oprogramowania. Użytkownik może organizować różne pojemniki zgodnie ze swoimi potrzebami. Co więcej, dodanie etykiet sprawia, że ​​zadanie programisty jest jeszcze łatwiejsze. Korzysta z dostępnych zasobów według własnego uznania. Korzystanie z Adnotacji definiuje spersonalizowane informacje. Później służą one do weryfikacji stanu Checkpoint.

Pomysłowość Kubernetesa opiera się również na funkcjonalności Control Plane. Kubernetes oferuje te same interfejsy programowania aplikacji (API) dla użytkowników końcowych i twórców aplikacji. Dzięki temu użytkownicy mogą udostępniać własne kontrolery. W szczególności będą mogli konfigurować harmonogramy. Cechą tego wspólnego projektu jest posiadanie kilku mikrosystemów w kontenerach Kube.

Przydatność tego ekosystemu nowej generacji

Aby zrozumieć użyteczność Kubernetesa, trzeba porozmawiać o starym sposobie tworzenia aplikacji. „Stara szkoła” chce, aby nowy program był wdrażany z natywnego systemu pakietów. To podejście zawsze się sprawdzało, ale ma różne wady. Utworzone oprogramowanie zależy od systemu operacyjnego. Ten ostatni ma kontrolę nad poleceniami, ustawieniami i biblioteką oferowanych narzędzi. Cykl życia aplikacji będzie ograniczony trwałością systemu operacyjnego i jego możliwymi aktualizacjami. Pomimo pozornie atrakcyjnych funkcji, takie podejście skutkuje ciężkim i nieprzenośnym programem.

A lire également  Definicja: ETL

Dzięki Kubernetes programista ma kontenery oparte na wirtualizacji systemu operacyjnego (na poziomie systemu operacyjnego) zamiast skomplikowanych linii kodu. Te minibazy są odizolowane od innych i od centralnego systemu operacyjnego. Innymi słowy, pliki mogą być obsługiwane inaczej. Procesy można opracowywać indywidualnie. Dzięki K8S maszyny wirtualne (VM) do projektowania programów komputerowych są znacznie lżejsze i szybsze. Przede wszystkim mają tę zaletę, że są przenośne. Są to narzędzia par Excellence dla chmury.

Pojęcie kontenera dodatkowo wyjaśnia tę koncepcję. To kolejna technologia jeszcze bardziej zaawansowana niż maszyny wirtualne. Dzięki tym pakietom każda aplikacja staje się znacznie bardziej elastyczna i niezależna. Podobnie jak w przypadku wielu procesów w ekosystemie open source, jego działanie pozostaje przejrzyste, przynajmniej w porównaniu z klasycznymi maszynami wirtualnymi. Tak czy inaczej, monitorowanie jest jedną z wielu zalet Kube.

Inne argumenty za K8S

(Wirtualna) konteneryzacja aplikacji oferuje różne korzyści.

  • Zadania takie jak obrazowanie stają się prostsze dzięki narzędziu niezależnemu od systemu operacyjnego.
  • Zasada niezmienności sprawia, że ​​tworzenie, integrowanie i wdrażanie aplikacji jest praktyczne. Ten ostatni będzie również bardziej niezawodny.
  • Aplikacja może mieć własny tryb pracy i narzędzie sterujące.
  • Program opracowany przy użyciu K8S pozostaje stabilny podczas swojej podróży, szczególnie z dostawcą usług hostingowych, w chmurze i interfejsie użytkownika.
  • Kubernetes jest kompatybilny z popularnymi usługami w chmurze i alternatywnymi systemami operacyjnymi, takimi jak on-prem, RHEL, CoreOS i Ubuntu.
  • Kube nie rozróżnia aplikacji. Obsługuje różne projekty kodowania. Oprogramowanie do przetwarzania danych należy do jego ulubionych dziedzin. Nie ma żadnych ograniczeń zgodności, z wyjątkiem aplikacji, którymi nie można zarządzać w trybie kontenera.
  • Żaden konkretny język programowania nie jest narzucany użytkownikom. Ponadto platforma sugeruje kody deklaratywne.

Niektóre ograniczenia Kubernetesa

Kubernetes, mimo swoich charakterystycznych cech, nie jest platformą usług online (PaaS). W rzeczywistości programista zarządza głównie aplikacjami w kontenerach. Co pozostaje całkowicie odmienne od funkcjonalności PaaS. To powiedziawszy, może dobrze zorganizować wdrażanie, skalowanie i równoważenie obciążenia. Możliwe jest nawet zaplanowanie monitoringu. Kubernetes oferuje jednak pewne opcjonalne funkcje. Ten działający ekosystem jest przeznaczony dla programistów. To powiedziawszy, daje użytkownikom możliwość personalizacji aplikacji według własnych upodobań.

Rozwiązanie to nie zapewnia natywnie usług takich jak szyny komunikatów, frameworki do przetwarzania danych czy pamięci podręczne. Nie obejmuje także systemu przechowywania w formie klastra. To samo dotyczy konfiguracji maszyn, usług konserwacyjnych i kontroli podatności systemu. Wreszcie Kubernetes zapewnia znacznie więcej niż tylko rolę mistrza, który bije wszelkie środki. Jego misja wykracza poza planowanie zadań. Jest to zestaw procesów prowadzących istniejące środowisko do pożądanego stanu. Rzeczywiście, nazwa Kubernetes pochodzi od starożytnego greckiego słowa oznaczającego kapitana.