Prywatne centrale abonenckie (PABX) od dziesięcioleci stanowią podstawę między- i wewnątrzorganizacyjnej komunikacji głosowej. Jest to prywatna sieć zarządzana w ramach organizacji, składająca się z wielu linii i stacji. Centrala PABX wykorzystuje szereg różnych platform, takich jak protokół transmisji głosu przez Internet (VoIP), sieć cyfrowa zintegrowanych usług (ISDN) itp. Dla komunikacji. W systemie PABX lub systemie telefonicznym PABX do ułatwienia połączeń zapewnianych przez usługodawcę wykorzystywana jest publiczna komutowana sieć telefoniczna (PSTN).
Aby podkreślić znaczenie centrali PABX, bez zautomatyzowanego systemu firma może być zmuszona zainstalować oddzielną linię telefoniczną dla każdego biura. Nie wspominając już o tym, że w tradycyjnym systemie z oddzielnymi liniami telefonicznymi, połączenia inicjowane z każdego biura rozliczane są jak normalne połączenia. System PABX może ułatwić współdzielenie linii telefonicznych, a firmy nie muszą instalować oddzielnych linii dla każdego biura, do tego stopnia, że nawet 20-30 linii telefonicznych może obsługiwać do 200 wirtualnych linii telefonicznych. Dodatkowo umożliwia pracownikom dzwonienie do siebie wyłącznie na krótkie numery wewnętrzne, a co najważniejsze, połączenia są bezpłatne.
System działa wydajnie, ponieważ nie wszyscy pracownicy powinni prowadzić rozmowy jednocześnie, a system może płynnie przekazywać rozmowy pomiędzy kierownikami. Systemy PABX okazały się bardzo przydatne dla małych firm pracujących z ograniczonym przepływem środków pieniężnych.
Jak działa centrala PABX?
Centrala PABX składa się z kilku integralnych elementów, a mianowicie skrzynki na części wewnętrzne, konsoli centrali telefonicznej dla operatorów, komputera do przetwarzania danych, linii łączących centralę z siecią PSTN, sprzętu niezbędnego dla systemu, punktów końcowych (telefon , faks i inne terminale) itp.
Jeśli chodzi o działanie centrali PABX, nowoczesne systemy wykorzystują technologię VoIP do wysyłania i odbierania sygnałów cyfrowych. Po przekształceniu sygnału analogowego w sygnał cyfrowy system może nim zarządzać według własnego uznania, tak jak każdą inną informacją o charakterze cyfrowym. Inne zaawansowane funkcje oferowane przez centrale PABX obejmują pocztę głosową na e-mail, automatyczną sekretarkę, konferencje, muzykę podczas oczekiwania i/lub wiadomość, identyfikację dzwoniącego, przekazywanie danych, połączenia, szybkie wybieranie, ponowne wybieranie itp.
Czy powinieneś zainstalować własny system PABX, czy wybrać system hostowany?
Ponieważ centrala PABX stała się koniecznością dla małych i dużych firm, przed jej instalacją należy zachować szczególną ostrożność. Skonfigurowanie wewnętrznej centrali PABX może wiązać się ze znacznymi kosztami inwestycji i konserwacji. Firma będzie musiała także zatrudnić wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT, którzy rozwiążą problemy (które pojawiają się sporadycznie) i zaktualizują cały system.
Z kolei dostawcy usług PABX oferują całą tę instalację jako usługę wraz z konserwacją, a firmy muszą za to płacić jedynie stałą miesięczną opłatę. Dlatego też wybór hostowanego systemu telefonicznego jest znacznie mądrzejszym wyborem niż instalowanie całego systemu w miejscu pracy, szczególnie w przypadku małych firm.