Jak wyjaśnia współzałożyciel Netscape i członek zarządu Facebooka, Marc Andreessen, było to „marzeniem każdego cyberwizjonera na początku lat 90.”. Przetwarzanie w chmurze zasadniczo zmieniło ekonomikę technologii informatycznych, wprowadzając nowe możliwości, nowe modele biznesowe i zupełnie nową erę biznesu.
Co to jest przetwarzanie w chmurze i jak działa?
A prosta definicja przetwarzania w chmurze polega na świadczeniu różnego rodzaju usług za pośrednictwem Internetu. Od oprogramowania i analiz po bezpieczne przechowywanie danych i zasoby sieciowe – wszystko może być dostarczane za pośrednictwem chmury.
gry w chmurze
Prawdopodobnie na co dzień korzystasz z różnych aplikacji opartych na chmurze. Korzystasz z rozwiązań chmurowych za każdym razem, gdy wysyłasz plik do kolegi przez Internetniezależnie od tego, czy korzystasz z aplikacji mobilnej, pobierasz obraz, oglądasz program Netflix, czy grasz w grę wideo online. Wszystkie te usługi są przechowywane w chmurze i istnieją w jakiejś przestrzeni cyfrowej.
Przechowywanie Twoich informacji na a OneDrive, SharePoint lub serwer poczty e-mail znacznie różni się od przechowywania tych danych na dysku twardym komputera stacjonarnego lub pamięci USB. Możesz uzyskać do niego dostęp z dowolnego komputera z dostępem do Internetu.
Dla firm przetwarzanie w chmurze oznacza lepszą współpracę i produktywność, a także znaczną redukcję kosztów. Oznacza to lepszą ochronę danych, lepszą dostępność i szerszy dostęp do najnowocześniejszych technologii.
Pięć cech przetwarzania w chmurze
Co sprawia, że coś jest chmurą?
Według Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) istnieje pięć cech definiujących przetwarzanie w chmurze:
- Usługa na żądanie : Możesz z niego korzystać, kiedy tylko potrzebujesz i płacić tak, jak go używasz. Pomyśl o tym jak o elektryczności. W rzeczywistości chmura jest formą przetwarzania użytkowego. Tworzysz konto lub wybierasz dostawcę, a Twoje usługi będą dostępne przez cały czas. Na koniec miesiąca naliczana jest opłata tylko za wykorzystane środki. Ta forma przechowywania i dostępu do danych daje Ci pełną kontrolę nad wykorzystaniem zasobów i wydatkami.
- Dostęp do sieci rozległej : Dostęp do Internetu powinien być możliwy z dowolnego urządzenia wyposażonego w połączenie internetowe. Nieważne gdzie jesteś, Twoje dane w Chmurze będą dostępne za pośrednictwem przeglądarek internetowych, a także na laptopie czy urządzeniach mobilnych. Powodem jest to, że podstawowa infrastruktura obejmuje serwery zlokalizowane w wielu lokalizacjach.
- Łączenie zasobów : Wielu użytkowników może dzielić tę samą przestrzeńa zasoby można w razie potrzeby przypisywać, ponownie przydzielać i dystrybuować. Możesz być w dowolnym miejscu na świecie i nadal mieć taki sam dostęp jak wszyscy inni, o ile masz dostęp do Internetu.
- Szybka elastyczność : Chmura może rosnąć i kurczyć się tak bardzo, jak to możliwe, nie wpływając na żadnego z jej użytkowników ani ich informacji. Na przykład, jeśli w Twojej firmie wystąpią skoki ruchu, chmura może zostać rozszerzona, aby sprostać wszystkim nowym wymaganiom.
- Usługa mierzona : Możesz sprawdzić, jak często ludzie korzystają z chmury. Wielu dostawców usług w chmurze korzysta z modelu płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem, aby mieć pewność, że ich klienci otrzymają to, za co płacą – nie więcej, nie mniej. Ponownie model ten można porównać do energii elektrycznej, ponieważ opłata jest naliczana za zużytą ilość.
Istnieją trzy rodzaje chmur, każdy ma swoje zalety. Musisz ocenić opcje chmury, aby zdecydować, która z nich jest najlepsza dla Ciebie i Twojej firmy.
Rodzaje przetwarzania w chmurze
Chmura publiczna
Usługi chmury publicznej należą do najlepszych dla systemów programistycznych i serwerów internetowych. Twój dostawca rozwiązań chmurowych udostępni Ci część swojej przestrzeni cyfrowej do współdzielenia z innymi najemcami.
korzyści z przetwarzania w chmurze
Tego typu chmury są opłacalne ponieważ najczęściej sprawdza się model pay-as-you-go. Płacisz za liczbę godzin potrzebnych do korzystania z Chmury i możesz wyjść po zakończeniu pracy. Nie ma obowiązku płacenia więcej niż potrzebujesz.
Prywatna chmura
Chmury prywatne oferują to, co sugeruje ich nazwa: prywatność. Nie musisz dzielić się swoją cyfrową przestrzenią z nikim innym. Platformy chmury prywatnej są zwykle tworzone wewnętrznie i stanowią własność Ciebie i Twojej firmy. Można je również skonfigurować w centrum danych innej firmy, zapewniając jednocześnie wysoki poziom prywatności.
Duże przedsiębiorstwa i klienci dbający o bezpieczeństwo preferują chmury prywatne. Powodem jest głównie to Chmury te zapewniają lepsze bezpieczeństwo niż ich publiczne odpowiedniki. Firmy, które muszą chronić poufne informacje, takie jak dane klientów, polegają na chmurach prywatnych.
wiki o chmurze obliczeniowej
Jeśli korzystasz z chmury prywatnej, wiesz, kto ma dostęp do danych, wiesz, czy ktoś dokonał zmian i wiesz, co zrobić w sytuacji awaryjnej. Masz pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w Chmurze i nie musisz się martwić, że zewnętrzny dostawca wprowadzi zmiany, które mogłyby mieć na Ciebie negatywny wpływ. Zapora sieciowa chroni wszystko w Twojej chmurze przeciwko obcym.
Chmury hybrydowe
Chmury hybrydowe to to, co najlepsze z obu światów. Jeśli korzystasz z chmury hybrydowej, możesz kontrolować wewnętrzną bazę danych i w razie potrzeby skorzystać z chmury publicznej. Może się zdarzyć, że będziesz musiał przenieść dane i aplikacje z chmury prywatnej do chmury publicznej, na przykład ze względu na planową konserwację, przerwy w dostawie prądu lub klęski żywiołowe. Możliwość płynnej migracji informacji doskonale sprawdza się w przypadku odzyskiwania po awarii w chmurze i zapobiegania utracie danych.
przetwarzanie w chmurze dla manekinów
Elastyczność chmur hybrydowych doskonale nadaje się do skalowania, ponieważ wszelkie przepełnienia można regulować w chmurze publicznej. Dodatkowo możesz przechowywać wszystkie niewrażliwe zadania w chmurze publicznej, jednocześnie tworząc kopię zapasową niezbędnych danych w chmurze prywatnej.
Niezależnie od wielkości Twojej firmy i branży, którą obsługuje, zawsze będzie rozwiązanie w chmurze, które najlepiej spełni Twoje potrzeby. Zanim podejmiesz decyzję, poświęć trochę czasu na porównanie zalet i wad każdego rodzaju rozwiązania.
Jak wspomniano wcześniej, firmy korzystają obecnie z chmury na wiele sposobów. Poniżej znajduje się kilka typowych zastosowań chmury:
Przykłady usług przetwarzania w chmurze
Przechowywanie i hosting w chmurze
Przechowywanie niezbędnych dokumentów w jednym centralnym miejscu online ułatwia każdemu dostęp do nich. Przechowywanie w chmurze jest niezbędne dla firm których wszyscy pracownicy muszą uzyskiwać te same informacje, aby móc wykonywać swoją pracę. Pomaga zwiększyć współpracę i efektywność pomiędzy organizacjami.
Przechowywanie w chmurze jest również wygodne do użytku osobistego, ponieważ możesz przechowywać niezbędne dokumenty na serwerze internetowym do późniejszego dostępu. Po prostu skonsultuj się Dokumenty Google lub OneDrive. Nie musisz już nosić ze sobą dysku USB, aby edytować arkusze kalkulacyjne lub czytać pliki.
Kopia zapasowa w chmurze
Tworzenie kopii zapasowych plików w chmurze to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób zapewnienia ich dostępności. Rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych w chmurze umożliwiają tworzenie wielu kopii plików i przechowywanie danych w różnych lokalizacjach. Dzięki temu nie musisz się martwić, że Twoje pliki zostaną utracone w przypadku awarii jednego z serwerów chmurowych Twojego lub Twojego dostawcy.
E-mail :
Ludzie wysyłają codziennie około 105 miliardów e-maili. Miliony biuletynów, pozdrowień i przypomnień trafiają do skrzynek odbiorczych ludzi na całym świecie. Nic z tego nie byłoby możliwe bez infrastruktury chmurowej.
Inteligencja gospodarcza
Dostępność systemów BI opartych na chmurze spowodowała jedne z najbardziej rewolucyjnych zmian w przedsiębiorstwach. Złożone systemy analizy, przetwarzania i raportowania danych są teraz dostępne przez Internet po opłacalnych cenach. Pojedynczą licencję można przenieść na wielu użytkowników, bez konieczności długotrwałej instalacji lub konfiguracji.
Zalety przetwarzania w chmurze
Powyższe przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej. Przetwarzanie w chmurze ma tak wiele zastosowań, że prawie niemożliwe jest policzenie ich wszystkich. Każda firma może w ten czy inny sposób znaleźć zastosowanie dla usług przetwarzania w chmurze.
1. ZAWSZE DOSTĘPNE PRZECHOWYWANIE
Po raz kolejny chmura zapewnia łatwy sposób przechowywania wszystkich niezbędnych danych. VMożesz niedrogo wynająć miejsce w chmurze i dostosować je do swoich potrzeb. Nie musisz już używać zewnętrznego dysku twardego ani budować wewnętrznego centrum danych.
2. ROZWIĄZANIA DOTYCZĄCE ODZYSKU PO KATASTROFIE
Potrzebujesz ochrony danych na wypadek katastrofy. Istotne jest zapobieganie utracie jak największej ilości danych pod względem czasu, pieniędzy i wydajności. Chmura umożliwia odzyskiwanie danych po awarii znacznie szybciej i taniej niż tradycyjne rozwiązania.
Czasami najlepszym sposobem poradzenia sobie z tragedią jest przygotowanie się na nią z wyprzedzeniem. Zawsze należy brać pod uwagę najgorsze scenariusze, ponieważ większość katastrof jest nieplanowana. Przed skorzystaniem z chmury obliczeniowej należy rozprowadzić i zebrać różne taśmy i dyski, a następnie przenieść dane do centralnej lokalizacji. Teraz wystarczy kliknąć kilka przycisków i zostanie to zrobione za Ciebie.
3. OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW
Nie musisz już kupować tony zewnętrznych dysków twardych do przechowywania najważniejszych informacji. Firmy mogą zaoszczędzić do 43% rocznie, migrując zwirtualizowane instancje systemów operacyjnych do chmury. Dodatkowo chmura daje Ci dostęp do profesjonalnej kadry, zaawansowanych systemów bezpieczeństwa oraz najnowocześniejszego sprzętu i oprogramowania, co przekłada się na oczekiwane oszczędności.
Dostawcy usług w chmurze korzystający z modelu pay-as-you-go są szczególnie przydatni, ponieważ nigdy nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na usługi, z których nie korzystasz.
Porównaj to z miesięczną subskrypcją, w ramach której musisz zapłacić, aby ubiegać się o cały miesiąc, niezależnie od częstotliwości korzystania. Jeśli skorzystasz z usługi miesięcznej subskrypcji tylko przez dwa tygodnie, otrzymasz połowę wartości swoich pieniędzy.
4. REGULARNE AKTUALIZACJE
Oprogramowanie jest stale ulepszane w celu zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności, szybkości, pojemności i niezawodności. Z drugiej strony aktualizacja sprzętu wymagałaby zakupu nowego urządzenia, aby móc skorzystać z najnowszych ulepszeń. Aktualizacje oprogramowania są spójne i generalnie nie wymagają dodatkowych opłat.
5. CIĄGŁOŚĆ DZIAŁAŃ
Zapewnienie operacyjności biznesowej na wypadek katastrofy jest poważnym wyzwaniem dla większości organizacji. Jeśli jednak jedna minuta przestoju może kosztować więcej niż wdrożenie rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii, priorytetem staje się zarządzanie ciągłością działania.
Chmura oferuje rozwiązania w zakresie odzyskiwania po awarii i ciągłości działania. Możesz na niego liczyć, że Twoje dane i aplikacje będą działać, nawet jeśli katastrofa fizycznie dotknie Twoją firmę. Dzięki solidnemu planowi ciągłości działania i odpowiednim rozwiązaniom chmurowym możesz zminimalizować skutki ewentualnych zakłóceń.
6. LEPSZA WSPÓŁPRACA
Ludzie mogą współpracować efektywniej niż kiedykolwiek wcześniej. Po co rezerwować salę konferencyjną lub latać międzynarodowym, gdy duże grupy ludzi z całego świata mogą po prostu spotkać się przez rozmowę na Skype? Nikt nie musi drukować kopii najnowszego raportu, bo każdy ma do niego dostęp z chmury.
Być może pracujesz dla dużej międzynarodowej firmy z lokalizacjami na całym świecie. Niezależnie od tego, czy Twoje biura znajdują się w Indiach, Chinach, Australii, Irlandii, Brazylii czy Ameryce, każdy pracownik ma równy dostęp do istotnych informacji za pośrednictwem technologii chmury. Dodatkowo możesz korzystać z rozwiązań chmurowych, po prostu otwierając telefon. To wygodne, prawda?
Narzędzia do współpracy w chmurze oferują pracownikom znaczące korzyści. W dowolnym momencie mogą skorzystać z wersjonowania plików lub edycji w czasie rzeczywistym. Mogą uzyskać zdalny dostęp do danych, aplikacji i usług z dowolnego urządzenia. Wszystko to zwiększa ich produktywność i ostatecznie zyski firmy.
7. ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ
Nie musisz już zgadywać, czy będziesz mieć wystarczającą pojemność, aby zbudować lub zniszczyć aplikację. Chmury można skalować w górę lub w dół w zależności od potrzeb biznesowych. Ta elastyczność pozwala zawsze korzystać z usług Cloud, niezależnie od prowadzonej działalności.
8. WYDAJNOŚĆ I SZYBKOŚĆ
Chmura sprawia, że technologia klasy korporacyjnej jest dostępna także dla małych firm. Ta forma obliczeń użytkowych umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych technologii po przystępnej cenie.
Możesz uzyskać dostęp do wysokowydajnego sprzętu i oprogramowania, aby usprawnić swoje działania. Model dostarczania oparty na OPEX sprawia, że zasoby w chmurze są dostępne dla firm każdej wielkości. Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
9. BEZPIECZEŃSTWO DANYCH
Chroń swoje dane i miej pewność, że nie dostaną się w niepowołane ręce.
Kopie zapasowe w chmurze są idealnym rozwiązaniem aby zapewnić ciągłość działania i stałą dostępność Twoich plików. Wszystkie chmury oferują pewien stopień szyfrowania, odstraszania i zgodności, ale chmury prywatne pozostają najbezpieczniejsze dla osób z zewnątrz. Mimo to należy zachować ostrożność przed atakami wewnętrznymi.
definicja przetwarzania w chmurze
Szokujące 43% naruszeń bezpieczeństwa danych wynika z zagrożeń wewnętrznych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas monitorowania swoich pracowników.
Niezadowoleni pracownicy i osoby, które wykorzystałyby Twoje dane na swoją korzyść, mogą stanowić zagrożenie. Pamiętaj, aby zachować czujność i sprawdzić przeszłość każdej osoby, którą zatrudniasz. Musisz także cofnąć dostęp byłemu pracownikowi do Twoich danych.
Rodzaje usług w chmurze
Usługi w chmurze są tak różnorodne, jak rodzaje samych chmur. Możesz kupić trzy różne typy usług w chmurze:
Infrastruktura jako usługa (IaaS) pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakupie centrów danych lub serwerów fizycznych. Płacisz według aktualnego zużycia i płacisz tylko za czas korzystania z usługi. IaaS pozwala szybko dostosować wagę do własnych potrzeb.
Platforma jako usługa (PaaS) ma wszystko, czego potrzebujesz do profesjonalnych zastosowań. Jest wyposażony w infrastrukturę takie jak sieci, pamięć masowa online i serwery, a także systemy zarządzania bazami danych, narzędzia programistyczne i wiele innych. PaaS został zaprojektowany, aby pomóc Ci w tworzeniu, testowaniu, rozwijaniu i aktualizowaniu aplikacji.
Oprogramowanie jako usługa (SaaS) to to, co otrzymujesz za każdym razem, gdy pobierasz nową aplikację na swój telefon. Firmy tworzą i rozwijają swoje oprogramowanie, a następnie pożyczają je kupującym. Firmy takie jak Autodesk, Lending Club, Microsoft i IBM czerpią przychody z SaaS.
Określ, która usługa jest najlepsza dla Ciebie i Twojej firmy. Platformy przetwarzania w chmurze są tak różnorodne, że nie da się znaleźć rozwiązania, które nie odpowiada Twoim potrzebom.
Przyszłość przetwarzania w chmurze dla biznesu
Coraz więcej firm rezygnuje ze sprzętu on-premise na rzecz architektury chmurowej znacznie bardziej zaawansowany. Wraz z rozwojem technologii komputerowej przedsiębiorstwa w naturalny sposób porzucają dotychczasowe sposoby działania i zwracają się ku najnowocześniejszym rozwiązaniom.
Eksperci wiedzą, że wpływ technologii chmurowych będzie tylko wzrastał, pozostaje jednak pytanie, jak szybko będą się one rozwijać. Oto kilka przewidywań ekspertów:
- Oczekuje się, że globalne wydatki na przetwarzanie w chmurze osiągną do 2020 r. 390 miliardów euro.
Do 2020 roku 92% wszystkich danych będzie znajdować się w chmurze. - Cisco Global Index szacuje, że do roku 2020 74% całkowitego obciążenia chmurą będą stanowić obciążenia SaaS, 17% IaaS i 8% obciążenia PaaS.
- Infrastruktura chmury publicznej będzie przechowywać w chmurze 68% danych, a chmury prywatne – 32%.
Forrester przewiduje, że klienci, którzy wahali się przed przyjęciem chmury, staną się najszybciej rosnącym segmentem użytkowników, którego wzrost wyniesie 30% w 2018 r.
Tylko czas może potwierdzić trafność tych przewidywań, ale jednego możesz być pewien: Chmura tu pozostanie. Przyszłość ewoluuje i prawie niemożliwe jest określenie, jakie nowe, szalone pomysły zdominują świat za pięć lat.
Nie potrzebujemy już dostępu do linii telefonicznej, wywoływania filmów, płyt CD, kart, dyskietek, wypożyczalni filmów, kart, magnetowidów, płyt CD ani PDA. Wszystkie te technologie zostały wyprzedzone i zdezaktualizowane przez nowsze i lepsze wynalazki. To tylko kwestia czasu, zanim będziemy mieli sztuczną inteligencję i samochody autonomiczne.
Nadal mogą istnieć aplikacje na pamięci USB i podobne urządzenia, ale prawdopodobnie i tak zawsze utworzysz ich kopię zapasową w chmurze. Być może sprzęt nigdy nie stanie się całkowicie przestarzały, ale nie jest już u szczytu swojej świetności. Tak jak Netflix zabił Blockbustera, a e-booki spowodowały śmierć Borders, tak usługi w chmurze będą rządzić sprzętem w nadchodzących latach.
Private Cloud rozwiązaniem dla firm
Jak być może czytałeś, chmura prywatna to przestrzeń, której nikomu nie udostępniasz, a zatem przestrzeń bezpieczniejsza. Możesz zarządzać dostępem, wiesz kto jest uprawniony do wejścia do tej przestrzeni.
Jednak nie zawsze jest to łatwe do skonfigurowania, szczególnie jeśli masz niewielką wiedzę komputerową lub nie masz jej wcale i nie masz działu IT. Można zatem zwrócić się do specjalistów takich jak prywatna firma zajmująca się chmurą. Ten ostatni ustawi usługę najlepiej dostosowaną do Twojej sytuacji. W tym celu możesz skontaktować się z firmą Roverba lub odwiedzić jej stronę internetową Roverba.com. Znajdziesz tu informacje o tym, jak działają oraz jak tworzą i instalują chmurę prywatną dla Twojej firmy. Dzięki tej bezpiecznej usłudze możesz zapisać wszystkie swoje dane, nawet te najbardziej wrażliwe, w swojej prywatnej chmurze. Ale przede wszystkim masz do niego dostęp w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, w domu, czy na wakacjach na drugim końcu świata, możesz sprawdzić swoją prywatną przestrzeń w chmurze.
Dzięki temu rozwiązaniu możesz ułatwić pracę sobie i swoim współpracownikom. Dlatego nie wahaj się odwiedzić naszą stronę internetową i skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.