saas

Definicja SaaS

Internet oferuje znacznie więcej niż wielokanałową komunikację cyfrową. Dzięki Web 2.0 możliwe jest posiadanie bardzo zaawansowanych narzędzi pracy w różnych dziedzinach. Oprogramowanie jako usługa lub SaaS to jeden z różnych typów aplikacji dostępnych w Internecie. W tym artykule podano uproszczoną definicję, ale także powody, dla których warto przyjąć tę technologię cyfrową.

SaaS oznacza narzędzie programowe dostępne online

Jak sama nazwa wskazuje, oprogramowanie jako usługa jest usługą online. Termin SaaS oznacza rozwiązanie programowe dostępne z dowolnego komputera lub tabletu podłączonego do Internetu. Aplikacja jest hostowana w chmurze, ale nadal można z niej korzystać na komputerze PC lub urządzeniu mobilnym użytkownika. Użytkownikiem tym może być osoba fizyczna lub firma.

Ogólnie rzecz biorąc, aby móc korzystać z aplikacji SaaS, musisz wykupić miesięczny abonament. Pojedyncza płatność zapewnia dostęp do zestawu funkcji. Zdarza się również, że usługodawcy wdrażają kilka zakresów ofert, aby lepiej odpowiadać potrzebom użytkowników. Niektóre oprogramowanie jako usługa jest przeznaczone dla rodzin, ale większość jest skierowana do firm.

Uproszczona obsługa tej w 100% usługi internetowej

Funkcjonowanie SaaS różni się w zależności od miejsca docelowego. Programy do zarządzania personelem nie posiadają takich samych funkcjonalności jak te do obsługi klienta czy zapisywania i udostępniania plików. To powiedziawszy, istnieją podstawy, które pozostają prawie takie same dla wszystkich. Wydawca oprogramowania udostępnia je abonentom. Klienci ci będą mogli wprowadzić swoje dane i wykonać różne zadania. Wyniki można eksportować.

Każdy użytkownik SaaS musi posiadać konto. Aby uzyskać dostęp do treści osobistych, muszą wprowadzić nazwę użytkownika i hasło. Dane tam zawarte nie są widoczne dla wydawców i pozostają pod dobrą ochroną przed hakerami. W przypadku wielu użytkowników możliwe jest ustawienie wielu poziomów dostępności. Niektórzy mogą modyfikować treść, inni będą po prostu konsultować.

Wiele różnic w przypadku licencjonowanego oprogramowania

Aby lepiej zrozumieć cechy aplikacji SaaS, musimy porównać je z tradycyjnym oprogramowaniem.

Klasyczne licencjonowane oprogramowanie Oprogramowanie jako usługa
· Program instalowany jest bezpośrednio na komputerze użytkownika.

· W przypadku firm jest on zlokalizowany na serwerze, z którym mogą łączyć się inne autoryzowane komputery.

· Zwykle klient musi zapłacić cenę i uzyskać numer licencji na prowadzenie działalności.

· Korzystanie z tradycyjnego oprogramowania jest ograniczone geograficznie.

· Czasochłonne, aktualizacja musi być przeprowadzana okresowo, w przeciwnym razie istnieje ryzyko problemów z niekompatybilnością.

· Hakerzy bawią się, szukając błędów w szeroko rozpowszechnionym oprogramowaniu.

· Czasami konieczne jest odbycie szkolenia oferowanego przez wydawcę.

· Dzięki narzędziu do pracy online nie jest wymagana żadna instalacja. Użytkownik nie musi pobierać dużego pliku.

· Dostęp jest możliwy z jednej lub większej liczby stacji, pod warunkiem posiadania nazwy użytkownika i hasła.

· W niektórych przypadkach wystarczy kliknąć łącze, aby uzyskać dostęp do treści w chmurze.

· Działanie aplikacji SaaS nie jest ograniczone geograficznie, o ile istnieje połączenie z Internetem.

· Aktualizacja jest automatyczna i zapewnia kompatybilność wsteczną oraz dobre zabezpieczenie przed włamaniem do komputera.

· Obsługa jest intuicyjna, dzięki maksymalnie uproszczonym funkcjonalnościom.

Wyzwanie dla tego typu usług

Programy SaaS są niezbędne w erze cyfrowej. Era cyfrowa wymaga narzędzi dostępnych w dowolnym czasie i na wszelkiego rodzaju podłączonych mediach. Dzięki temu przedsiębiorca może podczas śniadania przeglądać na swoim telefonie dane dotyczące sprzedaży z poprzedniego dnia. Będzie mógł także zobaczyć postęp produkcji. W innym programie internetowym może odczytać spotkania, które czekają na niego w ciągu dnia.

Od czasu stworzenia aplikacji SaaS specjaliści IT mieli znacznie mniej pracy. Nie muszą podróżować do VSE i MŚP, aby zainstalować oprogramowanie księgowe lub do zarządzania zasobami ludzkimi. Prace konserwacyjne są również rzadsze. Dzięki narzędziom zwiększającym produktywność online przestoje nadal występują, ale klient nie musi się martwić naprawami.

Skalowalność to kolejna kwestia, o której należy pamiętać w przypadku oprogramowania SaaS. Ta aplikacja jest stale aktualizowana przez wydawcę. Zaawansowanie technologiczne zapewnia mu dobrą konkurencyjność. Użytkownik ma pewność, że posiada narzędzie, które pozwoli mu zachować legalność. Ponadto mogą zdarzyć się programy crackowane, czyli kradzione. Modułowość i prostota to także dwie cechy charakterystyczne dla oprogramowania jako usługi.

Kilka przykładów powszechnie używanego oprogramowania SaaS

Istnieją setki programów SaaS prowadzonych przez wielu dostawców. Poniżej znajduje się kilka nazw, które należą do najbardziej znanych firm.

  • Salesforce to gwiazda wśród oprogramowania dostępnego wyłącznie w chmurze. Często podawane jako przykład narzędzie do zarządzania relacjami z klientami (CRM) kosztuje 20 euro miesięcznie.
  • Dropbox jest oferowany za mniej niż 10 euro miesięcznej subskrypcji. Jest to popularna usługa przechowywania danych z szeregiem programów współpracujących.
  • Google G Suite zawiera Arkusze, Dokumenty, Formularze, Prezentacje, Vault i wiele innych narzędzi opublikowanych przez grupę Alphabet. Dostępne są w trybie darmowym, jednak w przypadku użytkownika profesjonalnego należy opłacić abonament. Cena 6 USD/miesiąc.
  • Lumen5 udowadnia, że ​​SaaS nie ogranicza się tylko do aplikacji biznesowych. Jest to oprogramowanie w 100% internetowe do tworzenia filmów. Zawiera stale aktualizowaną sztuczną inteligencję.
  • WebEx jest własnością Cisco. Jest to narzędzie polecane do prowadzenia wideokonferencji, zdalnych szkoleń, zdalnej pomocy itp.

Wiele korzyści, w tym swoboda i oszczędność czasu

Dostęp do oprogramowania online można uzyskać z dowolnego miejsca na Ziemi, gdy tylko istnieje połączenie z Internetem. Użytkownik może liczyć na to narzędzie pracy, które zapewnia dobrą mobilność. Program jest hostowany w chmurze i można go otworzyć w dowolnym momencie ze smartfona, tabletu lub komputera. Konfiguracje dostosowują się do wsparcia. Niektóre funkcje mogą być zarezerwowane dla komputerów PC.

Rozwiązania SaaS oszczędzają cenny czas użytkowników. Są to programy „pod klucz”, które można bezpośrednio uruchomić. Użytkownik nie będzie musiał czekać na pobranie lub instalację. Co więcej, konserwacja odbywa się również online. Automatyzacja niektórych zadań może zwiększyć produktywność. Interoperacyjność znacząco poprawia komunikację wewnętrzną w firmie.

Nie martw się o aktualizacje i luki w zabezpieczeniach

Aplikacje SaaS są stale aktualizowane przez ich wydawcę. Umożliwia to poprawę wydajności, dodanie nowych funkcji, ale przede wszystkim przewidywanie ewentualnych naruszeń. Rzeczywiście, hakerzy spędzają czas na analizowaniu oprogramowania powszechnie używanego przez szeroką publiczność, aby odkryć lukę. Używają go do włamywania się do komputerów osób fizycznych lub firm.

Dostawcy usług SaaS przestrzegają różnych środków bezpieczeństwa, w tym rozporządzenia RODO. Innymi słowy, mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo danych przechowywanych na swoich serwerach. Są to instalacje monitorowane w dzień i w nocy, posiadające dodatkowo system przeciwpożarowy. W przypadku pożarów lub powodzi dane są z reguły zapisywane w dwóch egzemplarzach, w odległych geograficznie lokalizacjach. Norma ISO 27001 ma zastosowanie sensu stricto.

Znacząca wydajność przy niższych kosztach

Konkurencja w zakresie publikowania programów komputerowych dostępnych wyłącznie w Internecie działa na korzyść użytkowników. Korzystają z wysokiej jakości usług po przystępnych cenach. Wydawcy włożyli wiele wysiłku w rozwój nowych funkcji. Bez konieczności płacenia dużej sumy użytkownik ma do dyspozycji wysokowydajne narzędzie pracy. Wielokrotne aktualizacje nie spowalniają szybkości SaaS.

Oprogramowanie online jest skierowane do szerokiego grona odbiorców. Nie wymagają wyjątkowej konfiguracji wsparcia. Zatem podstawowy komputer, który ma więcej niż 10 lat, może zarządzać SaaS, takim jak Salesforce. Wreszcie użytkownik korzysta z aplikacji, która jest łatwa w użyciu i szybka, ale która pozostaje tańsza niż licencjonowane oprogramowanie. To ostatnie może skutkować dodatkowymi kosztami w przypadku awarii, ale w przypadku aplikacji internetowych prawie nigdy się to nie zdarza.

A lire également  Didaskalia: definicja