E-commerce z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy. Jest to tym bardziej prawdziwe w obliczu kryzysu zdrowotnego, który codziennie zmusza konsumentów do dokonywania zakupów w Internecie. Ale innym powodem jest to, że mogą teraz znaleźć tam zdecydowaną większość przedmiotów, których szukają. Przedsiębiorstwa e-commerce w swojej działalności stają jednak przed ważnym wyzwaniem: logistyką, kluczowym czynnikiem satysfakcji klienta.
Jeśli nie będziesz ostrożny, koszty dystrybucji mogą również obniżyć rentowność Twojej firmy. W jakich przypadkach warto zlecić to firmie zewnętrznej? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?
E-logistyka: co to jest?
E-logistyka odpowiada całej logistyce sklepów e-commerce. Jest to cały proces fizycznego przetwarzania zamówienia klienta. Obejmuje to etapy przechowywania, aż po dostawę, w tym konserwację towaru, jego pakowanie, zarządzanie zapasami i ewentualne zwroty..
W e-commerce wyzwaniem jest kontrola kosztów logistyki, ale także zapewnienie satysfakcji klienta poprzez dostarczenie produktu w idealnym stanie i dotrzymanie wskazanych terminów. Chodzi o Twoją reputację, sukces i sprawne funkcjonowanie Twojej firmy. Rzeczywiście, wydajność Twojej logistyki może być hamulcem lub, wręcz przeciwnie, dźwignią zakupów i może skłonić klientów do wybrania Twoich produktów zamiast produktów konkurencji.
Wymaga jednak prawdziwej organizacji, czasami może powodować znaczny stres i pochłaniać cały Twój czas i energię. Wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane, gdy wzrasta wolumen zamówień. Właśnie na tym etapie należy to rozważyćzlecić logistykę e-commerce na zewnątrz aby móc skorzystać z różnorodnych zalet tego rozwiązania.
Outsourcing logistyczny: na czym polega?
Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, a liczba Twoich produktów jest nadal ograniczona, zarządzanie logistyką jest stosunkowo łatwe. Z drugiej strony, Im bardziej rozwija się Twoja firma, tym bardziej skomplikowany będzie ten aspekt Twojej działalności., wymagają czasu i generują znaczne koszty.
Ciekawym rozwiązaniem jest outsourcing, polegający na powierzeniu zadań związanych z magazynowaniem, dystrybucją i zarządzaniem zamówieniami firmie specjalizującej się w tej dziedzinie.
Kiedy zlecać zamówienia na zewnątrz?
Od pewnego wolumenu zamówień zarządzanie logistyką może stać się szczególnie czasochłonne, uniemożliwiając skupienie się na aspekcie marketingowym i ogólnym zarządzaniu swoją działalnością. Tym samym orientacyjnie warto zdecydować się na outsourcing już od 100 zamówień miesięcznie.
Powierzenie procesu obsługi przesyłek już od tego progu z jednej strony znacznie ułatwi Ci pracę. Z drugiej strony uzyskana wydajność stanie się bardziej interesująca niż poniesione koszty przez ten wybór.
E-commerce: zalety outsourcingu
Outsourcing logistyki ma kilka istotnych zalet.
Obniż koszty
Decyzja o pozostawieniu procesu zarządzania zamówieniami we własnym zakresie może szybko wymagać dużych zasobów finansowych, rzeczowych i ludzkich już od pewnego poziomu miesięcznego. Rzeczywiście konieczne jest znalezienie bezpiecznego i odpowiedniego miejsca do przechowywania, ale także zatrudnienie nowych pracowników i inwestycja w odpowiednie oprogramowanie i sprzęt.
Outsourcing pozwala zaoszczędzić na kosztach wynajmu lub utrzymania powierzchni magazynowych, które reprezentują znaczne koszty stałe. Zmobilizowany kapitał będzie w sumie znacznie mniejszy.
Dostawcy specjalizujący się w outsourcingu logistycznym rozkładają koszty magazynowania i personelu pomiędzy kilka firm. Dzięki temu mogą oferować klientom znacznie atrakcyjniejsze dla nich ceny.
Zamawiając między innymi duże ilości materiałów opakowaniowych, mają także lepsze umiejętności negocjacyjne, co pozwala obniżyć koszty, co odbija się również na ich klientach. To samo dotyczy ich przewoźników partnerskich, którzy zapewniają dostawy i zwroty.
Opłaty dostosowane do Twoich potrzeb
Większość firm specjalizujących się w outsourcingu oferuje różne opcje i ceny, spośród których możesz wybierać zgodnie z Twoimi potrzebami i budżetem. W ten sposób płacisz tylko za usługi, których naprawdę potrzebujesz, zgodnie z przepływem powiązanym z Twoją działalnością. Dzięki temu możesz lepiej kontrolować swoje koszty.
Zmniejsz opóźnienia
Outsourcing logistyki jest również bardzo interesujący w tym sensie, że Twoje towary mogą być przechowywane w wybranych przez Ciebie centrach magazynowych, dzięki czemu możesz być bliżej klientów. Skracają się wówczas czasy dostaw, co także jest plusem dla Twojej firmy w oczach klientów, a także obniża koszty.
Skorzystaj z wiedzy zewnętrznego usługodawcy
Kolejną zaletą jest to, że polegasz na wiedzy zewnętrznego usługodawcy, co gwarantuje efektywność realizacji Twoich zamówień. Stosowane przez nich procesy sprawdziły się, znacznie ograniczając ryzyko opóźnień lub nawet pogorszenia jakości towarów, co mogłoby być szkodliwe dla Twojej firmy.
W zamian za miesięczny abonament, możesz mieć spokój ducha i całkowicie skoncentrować się na rozwoju swojego biznesu.
Nawet w szczytowych okresach Twojej działalności dostawy i inne aspekty logistyki są nadal zapewnione. Zapewniasz także przestrzeganie warunków prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności i transportu.
Posiadają również najbardziej zaawansowane oprogramowanie do przeprowadzania dokładnego monitorowania i dostarczania bardzo precyzyjnych raportów o inwentaryzacji. Te różne statystyki mogą pozwolić Ci lepiej zarządzać swoją działalnością i zoptymalizować swój rozwój.
Wprowadź wartość dodaną do swojej oferty
Zachowujesz aspekty zarządzania, jednak to usługodawcy zajmują się operacjami transportowymi i logistycznymi. Oni też mogą oferować dodatkowe usługi, takie jak pakowanie zamówień czy zarządzanie zwrotami, aby wnieść realną wartość dodaną do Twojej oferty.
Z badania przeprowadzonego przez Kibo w 2018 roku wynika również, że 74% konsumentów uważa dostawę za najważniejszą część doświadczenia zakupowego. Informacje, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę, jeśli chcesz przyciągnąć i zatrzymać klientów.
Możesz nawet wykorzystać logistykę jako prawdziwy punkt sprzedaży, korzystając z usługodawcy, którego łańcuch dostaw jest odpowiedzialny ekologicznie. Opakowanie odgrywa również ważną rolę w przyciąganiu konsumentów i budowaniu ich zaufania, na przykład dzięki opakowaniom organicznym lub konfigurowalnym.
Zwolnij zasoby
Możesz wykorzystać swoje zasoby ludzkie i finansowe do innych celów o wyższej wartości dodanej.
Niedogodności
Istnieją jednak aspekty outsourcingu, które niektórzy sprzedawcy internetowi mogą postrzegać jako wady.
Koszty
Każda usługa ma swoją cenę. A opłaty do uiszczenia są nadal przez niektórych uważane za wadę, ponieważ obniżają ich marżę. Złoto, wydajność i oszczędność czasu, które można uzyskać dzięki podejściu outsourcingowemu, są ogólnie tego warte.
Utrata kontroli
Część przedsiębiorców ma trudności z powierzeniem zarządzania swoją logistyką wyspecjalizowanemu usługodawcy, ze względu na poczucie utraty kontroli nad swoją działalnością. O ile jednak na początku można samemu spakować kilka paczek, o tyle sytuacja staje się znacznie bardziej skomplikowana, gdy liczba zamówień osiągnie pewien poziom.
Outsourcing logistyki e-commerce: jak wybrać dostawcę usług?
Przed wyborem usługodawcy warto upewnić się, czy proponowane oferty odpowiadają lub mogą dostosować się do Twoich rzeczywistych potrzeb, ale także czy mogą być elastyczne w stosunku do Twoich perspektyw. Warto zatem sprawdzić ceny i zakres usług, jakie obejmują.
Zainteresuj się także zastosowanymi materiałami opakowaniowymi, aby mieć pewność, że najlepiej chronią Twoje towary. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, zapytaj również, czy istnieje możliwość ich personalizacji lub wykorzystania własnych materiałów.
Na koniec musisz wiedzieć, czy usługodawca oferuje usługi transportowe. A jeśli nie, dowiedz się, czy ma przewoźnika partnerskiego. Należy również pamiętać, że niektórzy dostawcy nie obsługują kategorii produktów. Następnie upewnij się, że nie ma to wpływu na Twoje.
Czy zatem warto zlecać logistykę firmie zewnętrznej?
Outsourcing logistyki e-commerce pozwala na skorzystanie z rozwiązania „pod klucz”, atrakcyjnego cenowo i dającego się dostosować do potrzeb każdej firmy. Brak czasu, zasobów i wiedzy specjalistycznej może rzeczywiście skomplikować zarządzanie. Dzięki tej alternatywie logistyka nie staje się już przeszkodą w rozwoju firmy. Należy jednak uważnie wybierać usługodawcę.
Dodatkowo przeanalizuj swoje różne koszty, aby poznać realną możliwość skorzystania z tego rozwiązania. To są:
- koszty pracy powiązane z liczbą osób, które mają zostać zmobilizowane, ich przeszkoleniem i bezpieczeństwem,
- koszty ubezpieczenia, obejmujące ryzyko wypadków i różnych kataklizmów,
- koszty magazynowania (wynajem, konserwacja, sprzęt),
- koszty transportu związane z transportem towaru do klienta końcowego.
Jeśli to wszystko jest droższe niż korzystanie ze specjalistycznego usługodawcy, nie ma już wątpliwości: jest to opcja dla Ciebie.