Przeznaczony do smartfonów grupy Alphabet, Google Tensor to 8-rdzeniowy procesor wykorzystujący technologię 5 nm. Ten procesor zapożycza funkcjonowanie neuronowe. Jest pozycjonowany w klasie chipów najnowszej generacji firm Qualcomm, Samsung czy Apple. Chipset ten, będący w stanie przyćmić swoich przeciwników, wykorzystuje architekturę ARM i zarządza sztuczną inteligencją lepiej niż jego konkurenci. Oto przegląd tego nowego produktu firmy Mountain View.
Chip do smartfona jak żaden inny
Niecały rok przed premierą media przekazują tę wiadomość w Google Tensor. The Verge pisze na swoich łamach, że producent wykorzystuje w tym chipie konstrukcje zapożyczone od innych marek. Ten nowy procesor zawiera procesor graficzny i modem. Zarządza wszystkim, co dotyczy grafiki i połączenia, bez najmniejszych trudności. Mówi się, że sam Qualcomm pomógł w stworzeniu chipsetu. Ten ostatni ma zatem te same właściwości, co obecne chipy do laptopów.
Firma Google wniosła całą swoją wiedzę z zakresu inżynierii oprogramowania dedykowanego wideo do projektu chipsetu Tensor. Doskonały aparat telefonów Pixel potwierdza jego niezaprzeczalny know-how. Zespół Larry’ego Page’a chce pójść dalej, skupiając się na przetwarzaniu sztucznej inteligencji. Chip będzie miał te same atrybuty, co te stosowane w centrach danych. Ich system neuronowy zapewnia naukę i różne nowe funkcje.
Chip Tensor zagęszcza ekosystem Androida
Naturalnie Google do swoich produktów wykorzystuje procesory Tensor. Prawdopodobnie będą w nie wyposażone przyszłe Pixelbooki i kolejne głośniki podłączane do Nest. Aby poprawić funkcjonalność, wszystkie urządzenia firmy będą mogły go przenosić. Wydawcy Androida zależy na szerokiej dystrybucji tej technologii. Wynalazca najczęściej używanego mobilnego systemu operacyjnego na świecie chce nawet zharmonizować go ze swoimi usługami.
Tensor będzie doskonale kompatybilny z pakietem ofert cyfrowych Google. Doskonale obsługuje Gmaila, Mapy, Kalendarz i wszystko inne. Przyszłe aktualizacje będą również uwzględniać specyfikę tego mikroprocesora. Ten ogólny trend przybliża firmę do strategii Apple. Marka Apple nie będzie już jedyną, która będzie miała niemal zamknięty pionowy ekosystem.
Mikroprocesor do smartfona Pixel 6
Dzięki procesorowi Tensor Google zamierza nadrobić zaległości w rankingu najlepszych smartfonów na rynku. Wyposażony w ten chip Pixel 6 Pro to najbardziej ambitny model kalifornijskiej firmy. Specjalnie zaprojektowany chipset powinien sprawić, że będzie tak samo wydajny, jak jego główni rywale. Pojedynek z iPhonem 13 Pro Max będzie bezlitosny.
Przede wszystkim telefon Google będzie miał tę zaletę, że integruje najnowocześniejszą sztuczną inteligencję. Ze swojej strony iPhone 13e o tej nazwie uwalnia się od sieci GSM. Umożliwi wykonanie połączenia satelitarnego z dowolnego miejsca na ziemi i w kosmosie. Według doniesień firma Mountain View zawarła sojusz z Samsungiem, aby wypuścić na rynek najlepszy telefon, jaki wyprodukowała. Koreańska marka jako jedyna, z wyjątkiem TSMC, opanowała technologię neuronową 5 nm.
Procesor przeznaczony do uczenia maszynowego
Nazwa nowego procesora jest hołdem dla TensorFlow. Jest to platforma do tworzenia rozwiązań open source do uczenia maszynowego. Informacje te pochodzą od Osterloha, wiceprezesa ds. usług i urządzeń Google. Co sugeruje, że sztuczna inteligencja będzie sercem tego procesora i telefonów komórkowych, w których będzie on osadzony. Firma wciąż zbiera informacje na temat chipsetu, ale ten chipset jest podobny do SoC ARM.
Zaplanowany na zimę 2022 roku Tensor wykorzystuje technologię TPU. Nie wchodząc w szczegóły techniczne, chip ten wzorowany jest na modelach operacyjnych znajdujących się w firmowych bazach danych. Nie możemy zapominać, że Google pozostaje liderem wyszukiwarek. Jest także liderem w zakresie hostingu i przechowywania danych za pomocą Drive. Sekcja poświęcona sygnałowi obrazu (ISP) zostałaby przerobiona. Inaczej mówiąc, w Pixelu 6 Pro światło dzienne ujrzą zupełnie nowe funkcje.
W stronę telefonu z aparatem niemal idealnym
Ewolucji kamer wbudowanych w telefony komórkowe Google nie trzeba już udowadniać. Firma nie tylko zaoferowała szalone czujniki z dziesiątkami milionów pikseli. Zintegrował także uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, dzięki czemu przetwarzanie obrazu odbywa się optymalnie. Dzięki temu SoC przyszłości fotografia już nigdy nie będzie taka sama.
Pixel 6 może jednocześnie wykonać dwa zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości na dwóch sensorach. Pierwszy będzie miał normalną ekspozycję. Drugi jest wykonany z obiektywem szerokokątnym i krótkim czasem otwarcia migawki. Co daje zdjęcia bliskie percepcji ludzkiego oka w każdym momencie. Nie chodzi tylko o definicję i ostrość. Urządzenie może korygować rozmazane obrazy, jeśli użytkownik się poruszył.
Nowe zarządzanie funkcjonalnościami wideo
Dzięki procesorowi Tensor urządzenia Google mają niezrównaną intensywną moc obliczeniową. Zastosowanie uczenia maszynowego do wideo umożliwia filmowanie w najtrudniejszych sytuacjach. Sztuczna inteligencja zarządza jasnością i stabilnością. Umożliwia nawet kręcenie sekwencji pod słońce. Wiceprezes firmy wyjaśnia, że na obecnych procesorach ta technologia jest po prostu niemożliwa.
Nowe Pixele będą wyposażone w system HDRnet. Innymi słowy, kolejne telefony komórkowe Google będą miały możliwość 10-krotnego przybliżenia w ultrawysokiej rozdzielczości. Szybkość przetwarzania procesora umożliwiła ten wyczyn technologiczny. Funkcje te zapowiadają się na niezwykle innowacyjne. W szczególności istnieje możliwość natychmiastowego tworzenia napisów do filmu w języku francuskim. Dokładność językowa będzie taka sama jak w Tłumaczu Google.
Wspólne przedsięwzięcie zaczyna przynosić owoce
Rzecznik Google’a dość dyskretnie wypowiadał się na temat specyfikacji technicznej procesora Tensor. Ten ostatni mógłby skorzystać z technologii Qualcomma i Samsunga. Założenia sugerują, że nowość będzie w stanie skopiować Snapdragona 888. Układ ten wykorzystuje dostosowane wersje Cortex-X1, A78 i A55 od ARM. SoC może być również podobny do Exynos 2100, który wyposaża serię Galaxy S.
W przypadku nośników XDA procesor Google będzie połączeniem Cortex-A78, A76 i A55. Jeśli chodzi o zarządzanie obrazami, będzie mógł osadzić procesor graficzny Mali ARM. Czekając na potwierdzenia, musimy powiedzieć, że Pixel 6 będzie telefonem o wysokich parametrach, zwłaszcza jeśli chodzi o zdjęcia i filmy. Czas pokaże, czy pojemność baterii i pamięci podąży za tym tempem.
Smartfon do zarządzania rzeczywistością rozszerzoną i nie tylko
Google jest liderem sztucznej inteligencji. Te podłączone głośniki to potwierdzają. Jej przewaga technologiczna jest taka, że Apple pospiesznie zatrudniło w 2018 roku Johna Giannandreę, byłego szefa działu sztucznej inteligencji firmy. Aby wyprzedzić konkurencję, firma zamierza osadzić w swoich urządzeniach nową generację rzeczywistości rozszerzonej. Co jest częścią logiki edytora WebXR. W tej kolekcji znajdziesz radar odległościowy, pomiar obiektów otaczających telefon oraz wirtualny tunel Floom.
W rozmowie z The Verge Osterloh zapewnił, że innowacje dotyczą fotografii, wideo, ale także dźwięku. Dzięki Tensorowi urządzenia mobilne będą miały funkcję Live Caption. Działający na Androidzie Pixel 6 Pro będzie tłumaczył teksty w czasie rzeczywistym. Może pełnić także rolę tłumacza napisów.
Google Tensor sam w sobie jest trudny do pozycjonowania
Spekulacji nie brakuje w oczekiwaniu na premierę Pixela 6 Pro wyposażonego w SoC Tensor. Jedynym wiarygodnym odniesieniem byłby test Geekbench. Smartfon Google miałby niższy wynik niż OnePlus 9 z chipsetem Snapdragon 888. Jednocześnie AnTuTu, kolejna trasa benchmarku, plasuje go poniżej Redmagic 6, również wyposażonego w chip Snapdragon 888. Z drugiej strony, procesor Google-Samsung wyprzedziłby bioniczny SoC Apple A14 montowany na obecnym iPhonie 12 Pro Max.
Niezależnie od ocen i recenzji przyznanych Google Tensor, ten chip jest dla Google wielką nowością. Wersje i aktualizacje szybko spadną. Redaktorzy Snapdragona śledzą ewolucję tego głównego konkurenta. Co więcej, prawie niemożliwe jest obejście się bez usług Google, zwłaszcza Androida. Na razie na smartfonowej szachownicy królują Galaxy S21 i chińskie telefony.