protection virus informatique

Jak skutecznie chronić podłączone urządzenia?

Od kilku lat nie możemy się obejść bez podłączonych do nas urządzeń. Smartfony, laptopy, tablety, a nawet smartwatche są obecnie integralną częścią naszego codziennego życia, a maniakom, którymi jesteśmy, trudno sobie wyobrazić życie bez nich.

Trzeba też powiedzieć, że łatwość, z jaką można zamówić bilet do kina ze smartfona, czy nawet w ciągu kilku minut złożyć zamówienie na posiłek czy nowy komputer, nie pomaga nam ignorować tych nowych technologii !

Znaczenie połączenia internetowego

Wszystkie nasze podłączone urządzenia i produkty cyfrowe są podłączone do Internetu, teraz nawet nasze telewizory! Ten tryb „wszystko połączone” pozwala nam odbierać treści wszelkiego rodzaju i uzyskiwać dostęp do licznych informacji z Internetu.

Internet gwarantuje nam dostęp do setek, jeśli nie tysięcy usług online niezbędnych do łatwiejszego życia w niemal całkowicie zdigitalizowanym świecie. Nie bez powodu UNESCO planuje chronić dostęp do Internetu jako uniwersalnego prawa i światowego dziedzictwa.

Ale kto mówi o połączeniu z całym światem, nieuchronnie mówi o narażeniu na zagrożenia cybernetyczne. Dostęp do sieci to miecz obosieczny, a drugą stroną medalu jest to, że istnieje ryzyko ujawnienia danych osobowych w biały dzień, jeśli nie zostaną zapewnione żadne zabezpieczenia.

Cyberzagrożenia

Od czasu stworzenia pierwszych komputerów dla ogółu społeczeństwa wirusy dość szybko rozprzestrzeniają się, szkodząc ludziom i ich interesom. Naturą ludzką jest nienawidzić innych, bez uzasadnienia.

W cyfrowym świecie istnieją różne zagrożenia komputerowe, takie jak wirusy atakujące nasze komputery w celu uszkodzenia kluczowych plików systemowych i uniemożliwienia ich użycia. Oprogramowanie szpiegowskie, złośliwe, a nawet oprogramowanie rasomware jest obecnie bardzo rozpowszechnione, co wymaga od nas, dla naszego bezpieczeństwa, korzystania ze specjalistycznego oprogramowania w celu ochrony przed nimi.

Jak lepiej chronić nasze podłączone urządzenia

W tym samym gospodarstwie domowym rzadko zdarza się, aby było podłączone tylko jedno urządzenie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który, mamy nadzieję, pomoże Ci zabezpieczyć jego codzienne użytkowanie.

  • Użyj programu antywirusowego dla swojego komputera PC/Mac. Najłatwiejszym sposobem ochrony komputera jest użycie programu antywirusowego. Na rynku jest ich wiele i poza niektórymi (bardziej ogólnie darmowymi programami antywirusowymi) zdecydowana większość z nich jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę w codziennym użytkowaniu. Trochę poszukiwań w Internecie pomoże Ci poznać opinie użytkowników i czasopism specjalistycznych. Bo tak, ranking zmienia się regularnie, w szczególności ze względu na regularne aktualizacje oferowane przez wydawców tego oprogramowania. Jeśli chcesz rzucić okiem na najbardziej wydajne i renomowane oprogramowanie w tej dziedzinie, tutaj znajdziesz listę programów antywirusowych, które uważamy za niezawodne i które skutecznie ochronią Cię przed codziennymi zagrożeniami internetowymi.
  • Zachowaj ostrożność przy płatnościach kontaktowych. Prawie wszystkie smartfony wyposażone są w chipy NFC (Near Field Communication), które umożliwiają kontaktowy transfer danych. To bardzo praktyczna technologia umożliwiająca szybkie parowanie bezprzewodowego zestawu słuchawkowego, przesyłanie danych czy płacenie kontaktowo za pomocą tzw. „bezpiecznych” aplikacji. Bezpiecznie tak, ale z jednym szczegółem wystarczy, że nieostrożna osoba podejdzie do Twojego smartfona z innym terminalem (smartfonem lub innym urządzeniem pozwalającym na przechwycenie zasięgu emisji NFC), aby przechwycić Twoje dane bankowe i ukraść Twoje pieniądze. Ta tak zwana metoda MITM jest mniej powszechna, biorąc pod uwagę, że wszystkie wnioski o płatność wymagają obecnie potwierdzenia za pomocą uwierzytelnienia biometrycznego lub kodu 2FA w celu zatwierdzenia płatności. Jednak kilka kart bankowych integruje tę technologię, a ryzyko, że Twoje dane znikną w środowisku naturalnym, jest obecnie zwiększone. Aby zabezpieczyć kartę bankową przy płatnościach zbliżeniowych, przechowuj karty w bezpiecznym miejscu, nie tylko w tylnej kieszeni, ale najlepiej w portfelu lub etui na kartę Faradaya, które w zasadzie może blokować komunikację bezprzewodową.
  • Miej unikalne hasło na każdym ze swoich urządzeń. Hasła Ci na to pozwalają chronić dostęp do naszych kont online, ale także w celu ochrony naszych komputerów, smartfonów i podłączonych urządzeń. Konieczne jest użycie unikalnego hasła do każdego posiadanego produktu, który może zawierać wrażliwe dane (sieci społecznościowe, konta bankowe itp.). Hasło stanowi barierę na wypadek kradzieży lub zagubienia urządzenia, a także chroni je przed osobami, które są odrobinę zbyt ciekawskie. W ostatnich latach pojawiło się zamków biometrycznych (rozpoznawanie twarzy lub odcisk palca). Jeśli któreś z Twoich urządzeń ją posiada, warto z niej skorzystać.
  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). Ta funkcja pomaga dodać dodatkową warstwę ochrony do Twoich kont online. Gdy tylko spróbujesz połączyć się z usługą online, zostaniesz poproszony o podanie kodu 2FA (wysłanego SMS-em lub wygenerowanego przez aplikację taką jak Google Authenticator lub za pomocą klucza fizycznego, takiego jak te z Yubikey), aby potwierdzić, że to ty. Ze względów bezpieczeństwa obecnie konieczne jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
  • Nigdy nie korzystaj z publicznej, niezaszyfrowanej sieci Wi-Fi. Nieszyfrowane sieci Wi-Fi są używane w kilku miejscach, takich jak lotniska, dworce kolejowe, restauracje typu fast food, a nawet w miejscach publicznych itp. Bardzo praktyczne do sporadycznego łączenia się, gdy nie masz bezpośredniego dostępu do 3G/4G/5G, z wyjątkiem tego, że sieci te nie zapewniają szyfrowania danych przesyłanych między Twoim urządzeniem a routerem Wi-Fi, co oznacza, że ​​wszystkie dane są zapisane jawnym tekstem i mogą zostać łatwo przechwycone przez hakera w tej samej sieci. Należy tego unikać, po prostu.
  • Wyłącz Bluetooth i Wi-Fi, gdy ich nie potrzebujesz. Mając do dyspozycji wszystkie urządzenia bezprzewodowe, czasami zapominamy o włączeniu Wi-Fi lub Bluetooth, nie korzystając z nich. Większość smartfonów z Androidem wyłącza Wi-Fi po pewnym okresie bezczynności, ale utrzymywanie Bluetooth włączonego, nawet pasywnie, stanowi realne ryzyko dla Twojego bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest ich dezaktywacja, aby nie tylko zmniejszyć ryzyko zdalnego włamania, ale także zyskać cenne minuty pracy baterii.
A lire également  Zscaler wzmacnia swoją sprawdzoną platformę Zero Trust Exchange.