Pomimo znacznego wzrostu zabezpieczeń cybernetycznych na całym świecie, cyberataki są zjawiskiem powracającym. Rzeczywiście, niezależnie od ich wielkości i działalności, firmy są potencjalnym celem cyberprzestępców.
W 2022 r. cyberataki osiągnęły wyobrażalny poziom, narażając na ryzyko kilka firm i stron internetowych. W udostępnionym Państwu artykule omówiono niewyczerpującą listę 5 największych przypadków cyberataków, które zaznaczyły się w roku 2022 oraz znaczenie bezpieczeństwa w sieci.
Atak na platformę Flexbooker
Między końcem 2021 r. a początkiem 2022 r. renomowana firma zajmująca się spotkaniami Flexbooker padła ofiarą zakrojonego na szeroką skalę ataku, który dotknął prawie 3,7 mln użytkowników, zagrażając w ten sposób jej bezpieczeństwo sieci. Poufne dane, takie jak hasła, dane identyfikacyjne i prawa jazdy, zostały skradzione, a następnie udostępnione na popularnych forach hakerskich.
Ten cyberatak został zorganizowany przez grupę hakerów o nazwie Uawrongteam. Uszkodzili serwery, instalując złośliwe oprogramowanie. Ta akcja drogo kosztowała firmę, ponieważ od czasu tego poważnego incydentu wielu potencjalnych klientów musiało opuścić platformę.
Atak na platformę wymiany Crypto.com
W dniu 17 stycznia 2022 roku ofiarą padła ta platforma wymiany ataki komputerowe. Jak donosi słynny magazyn Forbes, celem cyberprzestępców było prawie 500 portfeli cyfrowych. W rezultacie udało im się ukraść odpowiednio prawie 18 milionów dolarów i 15 milionów dolarów w Bitcoinach i Ethereum.
Hakerom udało się ominąć uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), uzyskując dostęp do portfeli użytkowników. Platforma początkowo uznała atak za incydent, ale następnie zaprzeczyła mu, potwierdzając, że użytkownicy zostali okradzieni.
W związku z tym firma była zmuszona zwrócić skradzione konta. Od tego czasu nie udało się odnaleźć sprawców. Ponadto żadna grupa nie przyznała się do ataku.
Przejęzyczenie, którego celem jest gigantyczny Microsoft
dane
Rzeczywiście celem grupy było odzyskanie ważnych informacji, a następnie zwrócenie ich za pieniądze. Wykorzystywali phishing, aby uzyskać dostęp do osobistych e-maili pracowników. Ponadto wykorzystali portal społecznościowy Telegram, publikując zrzut ekranu wskazujący, że zhakowali Microsoft.
Jednak 22 marca 2022 r. Microsoft ogłosił, że próba włamania została zatrzymana i tylko jedno konto zostało przejęte. Ponadto Microsoft dodał, że nie zostały skradzione żadne wrażliwe dane użytkownika. Cały ten chaos pozwolił na zatrzymanie 7 osób, w tym dwóch młodych ludzi w wieku 16 i 17 lat.
Naruszenie danych Czerwonego Krzyża
Czerwony Krzyż to duża sieć humanitarna, która przechowuje setki tysięcy dość wrażliwych danych medycznych. W styczniu 2022 r. hakerzy przeprowadzili atak na serwery internetowe tej organizacji, kradnąc prawie 500 000 danych osobowych.
Zhakowane serwery zawierały informacje o ofiarach wojny i świadkach, które można było sprzedać międzynarodowym sieciom przestępczym. Dlatego Czerwony Krzyż wyłączył na pewien czas swoje serwery w trybie offline, aby odeprzeć atak. Władze nie ustaliły żadnych sprawców.
Atak na Platformę Ronina
Ta platforma do gier oparta na kryptowalutach stała się ofiarą cyberataku, który trwał około 5 miesięcy między listopadem 2021 r. a marcem 2022 r. Gra Axie Infinity pozwala graczom wygrać kryptowalutę, a także NFT (niezamienny token).
System transakcyjny gry został zaatakowany, co umożliwiło cyberprzestępcom przejęcie kontroli nad kwotami wygrywanymi przez graczy. Według śledztwa opublikowanego przez FBI w połowie kwietnia, północnokoreańskie grupy Lazarus i APT38 były odpowiedzialne za kradzież prawie 620 milionów dolarów w Ethereum.
Znaczenie bezpieczeństwa w sieci
Cyberbezpieczeństwo jest ważne, ponieważ obejmuje ochronę danych przed cyberprzestępcami, którzy kradną informacje w złych celach. W rzeczywistości może to dotyczyć danych wrażliwych, informacji osobistych, rządowych lub biznesowych. Dlatego też wdrożenie zaawansowanych zabezpieczeń cybernetycznych w celu ochrony wszystkich tych informacji ma ogromne znaczenie.