nvidia

Kolejny krok NVIDIA w dziedzinie sztucznej inteligencji dzięki przejęciu ARM za 40 miliardów dolarów

Można było się spodziewać, że amerykański gigant NVIDIA właśnie kupił ARM za rekordową sumę 40 miliardów dolarów. To przejęcie grozi wstrząsem w branży półprzewodników, a jednocześnie umożliwi Nvidii poczynienie ogromnych postępów w kierunku opanowania sztucznej inteligencji.

Plotki są prawdziwe, potwierdziła Nvidia, pionier kart graficznych i sztucznej inteligencji zakup angielskiego producenta chipów ARM za rekordową sumę 40 miliardów dolarów. Suma ta zostanie częściowo spłacona w akcjach, a 12 miliardów w „gotówce”. Wykup ten zostanie sfinalizowany w ciągu najbliższych 18 miesięcy, a podpisanie umowy spowoduje pierwszą płatność w wysokości 2 miliardów dolarów.

W celach informacyjnych firma ARM był własnością japońskiego giganta SoftBank Group Corp., który sam kupił go w 2016 roku za kwotę 31,5 miliarda dolarów. Wykup ten zaowocował również przeniesieniem około 8% akcji Nvidii do funduszu Vision Fund Softbanku. Pracownicy ARM otrzymają od Nvidii równowartość 1,5 miliarda dolarów w akcjach, a w przypadku niespełnienia przez firmę celów finansowych określonych w tej umowie, SoftBank będzie mógł ubiegać się o 5 miliardów dolarów w dodatkowej gotówce lub akcjach.

Przejęcie ARM przez Nvidię to jeden z największych transferów w całej branży półprzewodników na całym świecie. To prawdopodobnie zmieni wiele rzeczy na rynku, bo trzeba pamiętać, że ARM jest projektantem wielu procesorów, zwłaszcza smartfonów, tabletów i laptopów.

Specjaliści z branży są jednomyślni, przejęcie ARM przez Nvidię może pomóc firmie i przyspieszyć rozwój jej platformy sztucznej inteligencji oraz udostępnić ją wielu urządzeniom konsumenckim, a tym samym pomnożyć zastosowania AI w ogóle domena publiczna.

Nvidia i ARM stworzą pierwszy superkomputer dedykowany AI

NVIDIA[/isgg] NVIDIAAI Computing będzie wówczas dostępny dla każdego na całym świecie.

Według dyrektora generalnego amerykańskiej firmy to przejęcie będzie jednocześnie dobrodziejstwem dla ARM, które zwiększy jego możliwości badawczo-rozwojowe, ale także poszerzy jego dostęp do technologii Nvidii w zakresie sztucznej inteligencji i procesorów graficznych.

A lire également  Rezygnacja Apple z projektu samochodu elektrycznego może przynieść korzyści robotyce domowej.

Chociaż siedziba ARM pozostała w Cambridge w Anglii, swoje podwoje otworzy nowe centrum badawczo-rozwojowe i którego rolą będzie pogłębianie wiedzy firmy z zakresu AI. Ostatecznym celem tej fuzji jest pomyślne opracowanie superkomputera przeznaczonego do uczenia się i sztucznej inteligencji z wykorzystaniem przyszłej nowej generacji procesorów ARM.

Przejęcie ARM przez Nvidię: Chiny obwiniają cios

Zanim przejęcie zostanie sformalizowane, będzie musiało uzyskać zgodę Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, a także Chin. Problem w tym, że obecne napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi prawdopodobnie będą stanowić problem w tym podejmowaniu decyzji.

Rzeczywiście zakup tej angielskiej firmy przez Nvidię sprawia że ten ostatni zmienia nie tylko właściciela, ale także narodowość. Dla Chin jest to prawdziwy problem gospodarczy w świecie półprzewodników, ponieważ do tej pory kontrolowały one ARM China. Pomimo tego problemu prezes Nvidii, Jensen Huang, mimo wszystko utrzymuje, że pozostaje pełen zaufania i nie przewiduje innego celu niż dotychczas planowany.

Kolejnym ryzykiem związanym z tym przejęciem jest toprzyszła zmiana modelu gospodarczego może stanowić problem dla jego największych klientów, a w szczególności dla Apple która wykorzystuje swoje procesory w wielu produktach. ARM zapewnia jednak, że nie zrezygnuje ze swojego modelu otwartych licencji, który pozwolił mu zdobyć rozgłos, jaki znamy dzisiaj.