3Pilot twierdzi, że jest pierwszym w Europie eksperymentalnym projektem dotyczącym autonomicznych samochodów drogowych.
W zeszłym tygodniu czteroletni rozwój projektu został wystawiony na próbę na drogach Hamburga podczas Kongresu ITS.
Projekt L3Pilot jest efektem współpracy całej branży motoryzacyjnej, od władz rządowych po producentów samochodów i od instytutów badawczych po ubezpieczycieli i jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020.
Grupa Volkswagen (VW), Grupa BMW, Stellantis, Ford, Honda, Jaguar Land Rover (JLR), Mercedes-Benz, Renault, Toyota i Volvo Cars należą do firm współpracujących w ramach tej inicjatywy.
Projekt L3Pilot, którego realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2017 r. i kosztował około 68 mln euro, umożliwił zakrojone na szeroką skalę testowanie inteligentnych systemów pojazdów na poziomie paneuropejskim.
W okresie od kwietnia 2019 r. do lutego 2021 r. czternastu partnerów przeprowadziło testy terenowe.
Projekt powstały dzięki współpracy międzynarodowej
W testach autonomicznej jazdy wzięło udział siedem krajów: Belgia, Niemcy, Francja, Włochy, Luksemburg, Szwecja i Wielka Brytania.
Były to dwie inicjatywy transgraniczne, jedna obejmująca Niemcy i Luksemburg, a druga Niemcy, Belgię i Wielką Brytanię.
Wierzymy, że te globalne projekty na dużą skalę, w których uczestniczy wielu partnerów, są niezbędne, aby zapewnić naszych klientów, że technologie autonomiczne są bezpieczne i niezawodne, zanim udostępnimy je na rynku.
Stanowią one istotną część naszej kompleksowej strategii dotyczącej oprogramowania, skoncentrowanej na kliencie” – powiedział Yves Bonnefont, dyrektor ds. oprogramowania w firmie Stellantis.
Wyczerpujące testy przeprowadzone na otwartych drogach
L3Pilot skupił się na funkcjach SAE Level 3 na autostradzie i w ruchu miejskim, natomiast systemy SAE Level 4 badano w scenariuszach parkingowych i bliskości.
Według badań, podstawową zaletą systemów SAE Level 3 jest zwiększone bezpieczeństwo.
Co więcej, prowadzenie autostrady bez użycia rąk, a także funkcje parkowania i ruchu miejskiego mogą zapewnić korzyści społeczne przewyższające koszty społeczne ich wdrożenia.
Inicjatywa umożliwiła wyposażenie 70 samochodów, w tym floty testowej 13 różnych marek.
Pojazdy te przejechały po autostradzie ponad 400 000 kilometrów, w tym 200 000 kilometrów w jeździe autonomicznej, a drugą połowę prowadzoną przez człowieka, co pozwoliło na stworzenie podstawy do porównań.
W ruchu miejskim niezależnie przejechało ponad 22 000 kilometrów.
Podczas tych przejażdżek skupiono się na doświadczeniach użytkowników – w jazdach testowych i testach wirtualnych wzięło udział ponad 1000 użytkowników.
L3Pilot przeprowadził także dodatkowe wirtualne testy z udziałem 600 użytkowników.
Zapewniło to wgląd w doświadczenia użytkowników, które ze względu na bezpieczeństwo i wymogi prawne byłyby trudniejsze do uwzględnienia w pilotażach na dużą skalę.
Wytyczne dotyczące jazdy autonomicznej
Jednym z głównych osiągnięć projektu było stworzenie Kodeksu postępowania w zakresie rozwoju funkcji automatycznego prowadzenia pojazdów (CoP-ADF).
Zasadniczo niniejszy kodeks zawiera zalecenia pomagające w projektowaniu, rozwoju, weryfikacji i walidacji technologii zautomatyzowanej jazdy.
Zautomatyzowane prowadzenie pojazdów ma ogromny potencjał usprawnienia transportu, czyniąc go bezpieczniejszym, wydajniejszym i wygodniejszym.
Pomimo powagi pandemii partnerzy L3Pilot poczynili niezwykłe wysiłki, aby kontynuować pilotaż i osiągnąć cele projektu” – powiedziała Aria Etemad, koordynatorka L3Pilot w Volkswagenie.
Świadczy to o wyjątkowym zaangażowaniu naszej europejskiej sieci partnerów.”
Jednym z naszych głównych osiągnięć jest opracowanie kodeksu postępowania w zakresie rozwoju funkcji jazdy autonomicznej.
Ustanawia zasady pomagające w opracowywaniu bezpiecznych i niezawodnych systemów jazdy autonomicznej.
Wszystkie drogi prowadzą do Hamburga!
Testy te doprowadziły do Kongresu ITS w Hamburgu.
Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z technologiami autonomicznymi, czy to na autostradzie, czy w środowisku miejskim.
15-20-minutową podróż autostradą można odbyć BMW X5, Hondą Legend, Maserati Ghibli lub Fordem Focusem.
W tym przypadku samochody demonstracyjne poruszają się po pasach ruchu i zmieniają prędkość w zależności od wielu parametrów, takich jak ograniczenia prawne i inne pojazdy.
W bezpiecznych sytuacjach mogły także dokonywać automatycznego wyprzedzania.
Uczestnicy miejskich demonstracji mogli odbyć trwającą od pięciu do siedmiu minut przejażdżkę VW eGolfem lub Passatem po torze testowym TAVF.
Samochody te działały w trybie autonomicznym warunkowym, obsługując wszystkie funkcje dynamicznej jazdy.
W obu eksperymentach wykorzystywano kierowców bezpieczeństwa na wypadek, gdyby pojazdy wymagały obsługi przez człowieka.
Ponieważ wystawy mobilności, takie jak Kongres ITS, na dobre odnajdują się w świecie wciąż borykającym się z pandemią, tego typu pokazy stanowią atrakcyjną nowość.
Dają uczestnikom wgląd w złożony świat rozwoju osobistego i potencjału.
Jednak choć te programy są wciągające, nie powinny przyćmić największych sukcesów programów takich jak L3pilot.
CoP-ADF może stać się kamieniem węgielnym przyszłych systemów autonomicznych, zapewniając podwaliny pod samochód przyszłości, a nie tylko samochód demonstracyjny mobilności.