Status mikroprzedsiębiorstwa skierowany jest głównie do przedsiębiorców indywidualnych. Charakteryzuje się znacznymi ulgami na poziomie administracyjnym, księgowym i podatkowym. Aktywa te szczególnie przyciągają francuskich przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą i uniezależnić się. Zanim jednak się na niego zdecydujemy, warto poznać zarówno jego zalety, jak i wady.
Zalety reżimu mikroprzedsiębiorstw
Statusy mikroprzedsiębiorcy i samoprzedsiębiorcy połączyły się w 2016 roku. Obecnie jest tojeden i ten sam reżim, szczególnie nadaje się do projektów na małą skalę. Znany ze swojej prostoty system mikroprzedsiębiorstw ma niezaprzeczalne zalety.
Szybkie i łatwe tworzenie
Warunki utworzenia mikroprzedsiębiorstwa są proste. W zasadzie może ją utworzyć każda osoba fizyczna chcąca prowadzić działalność rzemieślniczą, handlową lub liberalną, bez wymagań kwalifikacyjnych. Można także połączyć ten status z statusem bezrobotnego. Dodatkowo możesz prowadzić swoją działalność jako działalność główną lub drugorzędną.
Aby legalnie założyć firmę, wystarczy złożyć deklarację online, wypełniając formularz swoimi danymi (tożsamością, działalnością, którą chcesz przeprowadzić, wybraną opcją podatkową) i załączając odpowiednie dokumenty potwierdzające. Ty także zwolnieni od tworzenia statutów lub wpłatę kapitału zakładowego. Koszty założenia są bardzo niskie w porównaniu do tradycyjnego założenia firmy.
Równie łatwe w zarządzaniu
Dzięki reżimowi mikroprzedsiębiorstw tak mniej obowiązków zarządczychw porównaniu do partnerów firmy. Dlatego nie musisz zwoływać walnych zgromadzeń ani sporządzać protokołów, aby podjąć jakąkolwiek decyzję związaną z działalnością. W rzeczywistości korzystasz z tego ostatniego we własnym imieniu.
Znaczące obniżki księgowe
Klasyczny przedsiębiorca musi prowadzić roczne sprawozdania finansowe, zawierające rachunek zysków i strat, bilans i aneks. Należy także prowadzić chronologicznie uporządkowaną książkę kucharską, popartą fakturami i innymi dokumentami potwierdzającymi, które należy przechowywać przez okres 10 lat. Jako mikroprzedsiębiorca taki będziesz zwolnione z tych obowiązków księgowych. Decydując się na stwórz swój mikro biznes, nadal musisz przestrzegać pewnych obowiązków:
- prowadzić dzienny rachunek przychodów,
- prowadzić rejestr zakupów.
Te zmniejszone obowiązki nie tylko ułatwiają codzienne życie mikroprzedsiębiorcy, ale także jego koszty, biorąc pod uwagę, że może on obejść się bez usług księgowego. Poza tym może też całkowicie poświęcić się rozwojowi swojego biznesu. Pamiętaj jednak, że jeśli masz kilka zajęć, ważne jest, aby to zrobić prowadzić konta dla każdego z nich.
Uproszczone naliczanie składek na ubezpieczenie społeczne
W przypadku składek na ubezpieczenie społeczne obowiązuje uproszczony system mikrospołeczny. Te ostatnie oblicza się zatem, stosując stałą stawkę do uzyskanych dochodów. Nie musisz martwić się o składki na ubezpieczenie społeczne. Po prostu dokonać elektronicznego zgłoszenia i płatności elektronicznej na stronie internetowej autoentrepreneur.urssaf.fr. Następnie do obrotu stosuje się stawkę płatności określoną w rozporządzeniu. W roku 2021 stawka ta wynosi:
- 12,80% w przypadku sprzedaży towarów, przedmiotów, artykułów spożywczych lub ofert zakwaterowania,
- 22% dla przedsiębiorców prowadzących inną działalność, np. świadczenie usług,
- 22,20% dla wolnych zawodów.
Jeśli nie osiągnąłeś żadnego dochodu, nie będziesz musiał nic płacić. Jednak nadal ważne jest złożenie oświadczenia. Można to robić co miesiąc lub co kwartał. W obu przypadkach opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne jest realizowanego ostatniego dnia następnego miesiąca.
Uproszczenia także w zakresie opodatkowania zysków
Jako osoba prowadząca działalność na własny rachunek podlegasz opodatkowaniu swojego zysku i musisz to zrobić płacić podatek dochodowy (IR). Mimo wszystko ten status pozwala również na skorzystanie z uproszczonej metody obliczeń. Od kwoty przychodów uzyskanych w celu ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu dokonuje się odliczenia ryczałtowego. Poziom tej redukcji waha się od 34 do 71%, w zależności od charakteru działalności:
- 71% obrotu jeśli zajmujesz się sprzedażą towarów,
- 50% obrotu za usługi,
- 34% obrotów w przypadku wolnych zawodów.
Minimalna kwota zniżki wynosi 305 €. Twój podatek dochodowy jest następnie ustalany według skali w nawiasach. To klasyczny podatek które zostaną uwzględnione, jeśli nie wyrazisz swojej woli.
Możliwość wyboru ostatecznej płatności podatku
Podatek u źródła odpowiada swego rodzaju podatek u źródła. Kiedy składasz miesięczną lub kwartalną deklarację, do Twojego obrotu zostanie zastosowana stała stawka, również w zależności od charakteru Twojej działalności.
- 1%, jeżeli Twoja działalność obejmuje sprzedaż lub usługi noclegowe,
- 1,7% jeżeli dotyczy świadczenia usług,
- 2,2% w przypadku wolnych zawodów.
Możesz się na to zdecydować sposób opodatkowania zysków pod pewnymi warunkami.
Zwolnienie VAT
Wreszcie kolejną zaletą, o której nie należy zapominać, jest to, że możesz zostać zwolniony z podatku VAT, jeśli Twoje obroty nie przekraczają określonego pułapu. Wynosi ona 85 800 euro za sprzedaż towarów i usług noclegowych oraz 34 400 euro za sprzedaż usług i działalność liberalną. Innymi słowy, nie możesz naliczać swoim klientom podatku VAT, co pozwala na zwiększenie marży poprzez dostosowanie się do cen rynkowych. Możesz również oferować bardziej konkurencyjne ceny jeśli takie jest twoje życzenie.
Wady reżimu mikroprzedsiębiorstw
Mimo wszystko ten status również się prezentuje pewne wady co należy wziąć pod uwagę.
System zarezerwowany dla EIRL i EURL
Aby skorzystać z tego systemu, konieczne jest, aby Twoja firma była jednoosobową działalnością gospodarczą (lub EIRL). Od czasu zastosowania ustawy Sapin 2 w dniu 11 grudnia 2016 r. możliwe jest również, że jest to EURL z jedyny wspólnik zarządzający osoba fizyczna. W przeciwnym razie nie możesz zdecydować się na ten status.
Reżim zarezerwowany dla działalności o niskim obrocie
Aby móc wybrać status mikroprzedsiębiorstwa, Twój obrót nie może przekroczyć określonego progu:
- jeżeli Twoja działalność dotyczy sprzedaży towarów, przedmiotów, zaopatrzenia i artykułów spożywczych na wynos lub do spożycia na miejscu lub ofert zakwaterowania, obrót nie może przekroczyć kwoty 176 200 EUR. W tym drugim przypadku istnieje jednak wyjątek dotyczący wynajmu umeblowanych obiektów innych niż umeblowane obiekty zakwaterowania turystycznego i pokoje gościnne.
- Obrót z tytułu pozostałej działalności związanej ze świadczeniem usług nie może przekraczać 72 500 EUR.
Nieodpowiedni system dla szybko rozwijających się przedsiębiorstw
Ze względu na ustalone progi system ten nie jest odpowiedni dla przedsiębiorstw, które szybko się rozwijają. Jeżeli wówczas przewiduje się duże perspektywy rozwoju, status mikroprzedsiębiorcy szybko pokaże swoje granice. Bardziej wówczas zaleca się zwrócenie uwagi na status prawny spółki ułatwić rozwój biznesu w przyszłości i przyciągnąć potencjalnych inwestorów.
Jeśli masz nieco skromniejsze perspektywy swojej działalności, możesz zdecydować się także na status klasycznego przedsiębiorcy indywidualnego. To ostatnie zapobiega zablokowaniu Cię przez stałe progi obrotu dla mikroprzedsiębiorstwa.
Inne granice tego statusu
Ponieważ jest to indywidualna firma, nie możesz współpracować z inną osobą przy jej tworzeniu i zarządzaniu. Ponadto nie można odliczyć kosztów operacyjnych od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Należy także zaznaczyć, że majątek osobisty i majątek zawodowy przedsiębiorcy łączą się. Wierzyciele mogą w ten sposób weź odpowiedzialność za swój majątek personel w razie problemów. Wreszcie system mikroprzedsiębiorstw ogranicza się do niektórych rodzajów działalności. Jeśli jesteś dealerem nieruchomości, a nawet agentem ubezpieczeniowym, nie możesz tego wybrać.