Dostępne na smartfonach z systemem Android polecenie głosowe „OK Google” otwiera drogę do różnych możliwości. Celem tego programu jest w szczególności ułatwienie codziennego korzystania z telefonów komórkowych. Odkryjmy razem jego różne funkcjonalności, ale także proces jego dezaktywacji.
Po prostu powiedz OK Google swojemu wirtualnemu asystentowi
Instalowane domyślnie na smartfonach z Androidem „OK Google” to polecenie głosowe umożliwiające uruchamianie wyszukiwania i różnych zadań. Program pozwala na przykład uniknąć konieczności wprowadzania słowa kluczowego za pomocą klawiatury telefonu komórkowego. Odpowiedź jest również dostępna w trybie audio. To interfejs, za pomocą którego możesz komunikować się z Asystentem Google.
W wyścigu o wirtualnych asystentów Amazon, Microsoft Apple i Microsoft uruchomiły odpowiednio Alexię, Cortanę i Siri. W odpowiedzi na te technologiczne giganty Google oferuje własny podobny program. Aplikacja na początku wyposażała smartfony Pixel, jednak firma Mountain View rozszerzyła jej dystrybucję. Od 2016 roku mogą z niego korzystać właściciele telefonów komórkowych z systemem Android 6 Marshmallow i nowszymi wersjami.
Uzyskaj odpowiedzi kontekstowe
Po poleceniu głosowym „OK Google” musi nastąpić żądanie. Możesz wydać proste polecenie, np. „włącz muzykę” lub zadać pytanie. Odpowiedź jest natychmiastowa. Twój Wirtualny Asystent poinformuje Cię np. o pogodzie. Informacje uwzględniają Twoje obecne miasto. Ponieważ aplikacja zna Twoją lokalizację, może Ci powiedzieć, które restauracje są w pobliżu.
Miłośnicy kina będą mogli także zamówić program telewizyjny na wieczór za pomocą wirtualnego asystenta. Można nawet zadać pytanie w drodze do nowego fryzjera. Odpowiedzi są istotne, ponieważ Google bierze pod uwagę dane osobowe użytkownika. Wyszukiwarka i nie mniej edytor Androida i Map zna Twoją dokładną lokalizację w czasie rzeczywistym.
Kontroluj podłączone urządzenia w swoim domu
Dzięki poleceniu głosowemu „OK Google” możesz przejąć kontrolę nad wszystkimi urządzeniami podłączonymi do sygnału Wi-Fi w Twoim domu. Możesz sparować programy na Smart TV z ogrzewaniem. Możliwe będzie nawet sprawdzenie stanu zapasów żywności w podłączonej lodówce. Powiadomienia będą wysyłane do Ciebie w oparciu o różne ustawienia, które należy wprowadzić z wyprzedzeniem.
Aby móc korzystać z asystenta należy zalogować się na swoje konto Google. Upewnij się, że poprawnie skalibrowałeś mikrofon telefonu. W Ustawieniach znajdziesz ustawienie Voice Match. W tym momencie będziesz jedyną osobą, która będzie mogła wydać polecenie lub zadać pytanie Twojemu wirtualnemu asystentowi. W przeciwieństwie do lokaja, ta technologia jest gotowa pomóc Ci w każdej chwili, nawet gdy nie ma Cię w domu.
Czyszczenie historii i wyłączanie poleceń głosowych
Podobnie jak ludzki asystent, wersja wirtualna zna Twoje życie w najdrobniejszych szczegółach. Rejestruje Twoje kolejne spotkania, odbyte podróże i przeprowadzone poszukiwania ze znacznie większą precyzją niż prywatny sekretarz. Niektórzy eksperci uważają nawet, że stale otwarty mikrofon stanowi zaproszenie do prywatności. Krótko mówiąc, z perspektywy czasu lepiej podjąć trud usunięcia swojego cyfrowego śladu, usuwając całą historię Google.
Jeszcze szybsza dezaktywacja polecenia „OK Google” daje Ci pewność, że wszystko, co dzieje się wokół Ciebie, nie jest już rejestrowane. Otwórz aplikację Google i kliknij przycisk „Więcej” po prawej stronie. Ustawienia dokonuje się w Ustawieniach poprzez określenie używanych urządzeń (usług). Wszystko, co musisz zrobić, to odznaczyć opcję „Asystent Google”, aby ją dezaktywować. Odwrotny proces pozwala na oddanie go z powrotem do Twojej dyspozycji.