Od dawna uważana za jedną z najbezpieczniejszych aplikacji handlowych, Robinhood niedawno doświadczył pierwszego włamania. Wynik ? Tysiące użytkowników doświadczyło całkowitej likwidacji swoich kont.
Robinhood: jeden z gigantów handlowych za Atlantykiem
Robinhood był prawdziwą małą rewolucją, kiedy się ukazał. To jedna z pierwszych aplikacji tego typu. Umożliwia nie tylko przeprowadzanie transakcji giełdowych, ale nie wymaga od użytkowników płacenia prowizji ani żadnych opłat. Dzięki tej formule to mobilne narzędzie odniosło niemal natychmiastowy sukces. Tylko o tym mówiono po drugiej stronie Atlantyku, a handlowcy ze wszystkich środowisk nie wahali się go przyjąć.
Dziś platforma stara się wyróżnić na tym rynku, który stał się bardzo konkurencyjny. Mnożą się oferty handlowe „zero prowizji” i firma koniecznie musi oferować nowe funkcje, aby się wyróżnić. Niestety, cyberatak pokrzyżował jego wysiłki, ponieważ aplikacja została zhakowana w październiku ubiegłego roku.
Robbinhood, zhakowany!
Z pewnością platformy o dużym ruchu są na celowniku hakerów. Po tym jak temu ostatniemu udało się zhakować Bloomberga, przyszła kolej na Robinhood. Witryna ogłosiła to włamanie w komunikacie prasowym, precyzując, że przejęto konta jedynie 2000 klientów. Trzeba przyznać, że jest to liczba marna w porównaniu z liczbą codziennych użytkowników serwisu. Faktem pozostaje, że atak ten będzie miał negatywny wpływ na reputację brokera internetowego. Co więcej, kilka ofiar tego cyberataku zareagowało w sieciach społecznościowych. Ci nieszczęśnicy żałują, że nie mają numeru telefonu umożliwiającego kontakt z obsługą klienta.
Robinhood odpowiedział, że jego zespół niekoniecznie odpowiada na przesłane zgłoszenia lub skargi zgłaszane przez użytkowników. W komunikacie prasowym podkreśla się jednak, że bezpieczeństwo danych jest głównym przedmiotem troski administratorów. Krótko mówiąc, firma zareagowała, zachęcając użytkowników do włączenia uwierzytelniania dwupoziomowego.
Według Leny Williams, eksperta HR z Chicago, uwierzytelnianie dwuskładnikowe w żaden sposób nie chroni przed staniem się ofiarą tego ataku. Aktywowała tę funkcję, ale nadal utraciła konto. Pamiętaj, że nie otrzymała na swoją skrzynkę odbiorczą żadnych podejrzanych wiadomości. Inni użytkownicy bezradnie patrzyli, jak sprzedawane są posiadane przez nich papiery wartościowe. Szczególnie frustrujące doświadczenie, zwłaszcza że nie mają gwarancji otrzymania jakiejkolwiek rekompensaty finansowej.
Chociaż Robinhood nigdy nie doświadczył takiego epizodu. Platforma napotkała pewne problemy techniczne podczas kryzysu zdrowotnego. Z pewnością ze względu na wzrost liczby użytkowników, ta witryna handlowa, podobnie jak wiele innych, była chwilowo niedostępna. Od czasu do czasu błędy uniemożliwiały korzystanie z niego. Oprócz niezadowolenia, jakie to spowodowało, problemy techniczne miały również konsekwencje na giełdzie. Spadła liczba transakcji, co wpłynęło na cenę niektórych aktywów, w tym kryptowalut. Pamiętaj, że Robinhood to jedna z platform umożliwiających handel bitcoinami bez prowizji.