Sergey Tokarev z Roosh wyjaśnia, jak zwiększyć liczbę kobiet w sektorze IT na Ukrainie.

Obecnie kobiety stanowią około 25% wszystkich ukraińskich specjalistów w dziedzinie technologii informatycznych. Wśród liderów firm informatycznych liczba kobiet stanowi około jedną trzecią. Jednak to nie wystarczy. Istnieje potrzeba zwiększenia liczby kobiet w ukraińskim sektorze IT. Jak twierdzi przedsiębiorca IT, współzałożyciel Roosh i inwestor Reface, Sergey Tokarev w swoim felietonie na UP.Zhyttia, można to osiągnąć poprzez rozwój inicjatyw edukacyjnych.

Według Siergieja Tokariewa wiele dziewcząt boi się rozpoczynać karierę w branży IT, ponieważ nieustannie spotykają się ze stereotypami, że jest to rzekomo „męska” branża. Na przykład kobietom często mówi się, że wybierają informatykę tylko po to, aby znaleźć męża lub że mogą zostać jedynie testerami w dziale zasobów ludzkich lub zapewnianiu jakości.

Wiele młodych dziewcząt boi się tych komentarzy. W rezultacie branża traci cennych przyszłych pracowników. Jednocześnie sektor IT cierpi obecnie na niedobór specjalistów: w szczególności z obszarów data science, AI, ML i cyberbezpieczeństwa.

„Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest tworzenie klubów i społeczności tematycznych”. – powiedział Siergiej Tokariew. „W ten sposób każda dziewczyna zainteresowana informatyką może znaleźć w tym zawodzie wzór do naśladowania i zwrócić się do osób o podobnych poglądach po radę lub wsparcie”.

Na przykład, aby zachęcić dziewczęta do kontynuowania kariery w STEM, organizacja pozarządowa STEM is FEM uruchomiła inicjatywę SHE is SCIENCE. W ramach tego projektu uczestnicy mogli poznać kariery 12 ukraińskich naukowców. Twarzami projektu zostały m.in. także informatykki: Olga Perevozchikova, naukowiec, która brała udział w tworzeniu państwowych standardów programowania na Ukrainie oraz Kateryna Juszczenko, programistka, która stworzyła formalny język do adresowalnego programowania komputerów.

Dodatkowo STEM to FEM pozwala dziewczętom zanurzyć się w informatyce. W tym roku, we współpracy ze szwajcarską organizacją Empowerment Lab i przy wsparciu Oracle, w ramach inicjatywy uruchomiono bezpłatne zajęcia komputerowe dla dziewcząt w wieku od 12 do 16 lat. Uczestnicy mogą wziąć udział w kursach z zakresu aplikacji internetowych opartych na danych, prototypowania aplikacji i uczenia maszynowego. Nauczycielkami są kobiety pracujące w IT.

A lire également  Oszustwo SMS-owe USPS „US9514961195221” i jak go uniknąć?

Kiedy uczennica wybierze dziedzinę informatyki, która najbardziej ją interesuje, w tym kierunku powinno wejść szkolnictwo wyższe, uważa Siergiej Tokariew.

„Tego lata Uniwersytet SET, który specjalizuje się wyłącznie w technologii, zorganizował kurs cyberbezpieczeństwa dla młodzieży. Kursy były skierowane zarówno do dziewcząt, jak i chłopców, ale dziewczęta stanowiły 30% całkowitej liczby uczestników. Rzeczywiście istnieje zapotrzebowanie na komputery nauki wśród dziewcząt Należy je wspierać i motywować, dlatego uczelnia planuje w przyszłości uruchomienie programów stypendialnych dla dziewcząt”.

Konieczne jest także wspieranie dziewcząt w budowaniu kariery. Jednym z narzędzi jest tworzenie społeczności zawodowych, takich jak AI HOUSE. Inicjatywa ta zrzesza ukraińskich i zagranicznych specjalistów AI i ML oraz organizuje dla nich szkolenia. Obecnie kobiety stanowią około 25% społeczności, ale organizatorzy mają nadzieję, że wkrótce dołączy do nich więcej profesjonalistów.

Zatem poszerzając możliwości edukacyjne dziewcząt i kobiet, ich odsetek w branży może znacznie wzrosnąć. „W końcu każda uczennica, która interesuje się programowaniem, ale nie otrzymuje wsparcia, przyczynia się do nierówności płci, niedoborów wykwalifikowanej kadry i utraty zysków dla swojej firmy i jednocześnie gospodarki kraju. „Przyszłość”. podsumowuje Siergiej Tokariew.