conduite du changement en entreprise

Wyzwania zarządzania zmianą w biznesie

Funkcjonujący biznes to środowisko podatne na wiele zmian, szczególnie ze względu na ciągłą ewolucję rynku i jego potrzeb. Aby odpowiedzieć na ten ciągły wyścig o ewolucję i potrzeby rynku, które również stale ewoluują, firma musi wiedzieć, jak regularnie przemyśleć siebie, zarówno pod względem swoich działań, jak i umiejętności.
Zarządzanie zmianami
Celem tego ostatniego jest jak najlepsze wsparcie każdej transformacji firmy. Jeżeli w chwili „T” zadajesz sobie pytanie, na czym polega otwarcie, na czym polega zarządzanie zmianą w biznesie, jakie są warunki dostępu do niej, ale przede wszystkim, jak same zmiany dokonać, jakie są jego wyzwania i interesy, reszta tego pliku prawdopodobnie Cię zainteresuje.

Krótko mówiąc, jaka jest definicja zarządzania zmianą w biznesie?

Zarządzanie zmianą skupia w sobie cały zestaw metod, narzędzi i procesów zintegrowanych w przedsiębiorstwie. Jego celem jest wsparcie na każdym etapie transformacji, jak np. wprowadzenie na rynek nowej gamy produktów, wdrożenie nowych usług, międzynarodowy rozwój firmy czy nawet rozwój w łańcuchu produkcyjnym.+

Jakie są kluczowe etapy zarządzania zmianą?

Choć istnieje wiele różnych podejść do rozumienia zarządzania zmianą, baza metodologiczna pozostaje jednym z głównych czynników gwarantujących powodzenie Twoich projektów.

Pierwszym krokiem jest postawienie jasnej i jednoznacznej diagnozy. Połączenie kontekstu i elementów, na które projekt rozwojowy ma wpływ, jest niezbędnym krokiem mającym na celu określenie przeszkód i możliwych dźwigni napędzających zmiany. Będziesz także musiał określić swoje strategiczne priorytety i sformułować potrzeby wszystkich interesariuszy bezpośrednio zaangażowanych w wprowadzanie zmian.

Zanim rozważysz pierwszy etap wdrożenia, pamiętaj, aby otoczyć się reprezentatywnymi zasobami, które mogą Cię wesprzeć i pomóc w ocenie ogólnej strategii. Pomoże Ci to w szczególności zweryfikować Twoją teorię w świetle rzeczywistości w terenie i sytuacji, których doświadczają różne zainteresowane podmioty.

A lire également  3 czynniki wpływające na cenę aplikacji mobilnej

W takim przypadku w grę wchodzi komunikacja. Konieczne będzie zatem zapewnienie przejrzystego podejścia i aktywnej komunikacji z zainteresowanymi stronami. Pomoże to w szczególności zwiększyć świadomość wagi zachodzących zmian i odpowiednio zmienić sposób myślenia Twoich pracowników.

Aby podnieść świadomość każdej zainteresowanej strony, wdrożenie podejścia opartego na innowacyjnych metodologiach może szybko okazać się opłacalne. UX, projektowanie, narzędzia i animacje to podejścia do rozważenia, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas (i ostatecznie pieniądze).

Ostatnim krokiem będzie wsparcie Twoich pracowników i ich przeszkolenie. Zmobilizuje to ich odpowiednie umiejętności, a wsparcie będzie główną dźwignią mobilizującą na przyszłość.

Od zarządzania zmianą po kulturę zmiany

Ogólnie rzecz biorąc, zakotwiczenie kultury trwałych zmian w Twojej firmie jest dużym wyzwaniem, jeśli nie wyzwaniem, które pozwoli Ci łatwiej radzić sobie z rozwojem rynku. Wyzwolone przedsiębiorstwo, Socjokracja czy Holokracja to popularne modele, które warto przestudiować, ponieważ zapewnią Twojej firmie samoregulację sprzyjającą temu stanowi kultury zarządzania zmianą.